Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno FIO Mastercard Debit Contactless čerpání do mínusu

Dobrý den,

mám kartu FIO Mastercard Debit Contactless a zajímá mě, jestli je s ní možné čerpat peníze i do mínusu. Kromě limitů pro platby jsem u ní v bankovnictví nic neměnil. Zajímámě to proto, že jsem si nastavil celkem vysoké limity pro platby, a kdyby nahodou došlo k zneužití karty, tak abych pak nebyl náhodou v - 200 000. Děkuji.
(https://www.fio.cz/bankovni-sluzby/platebni-karty/mastercard-debit-contactless)

Předmět Autor Datum
To není ani tak záležitost karty, jako účtu ke kterému je vedená. Hlavně jestli je na něm povolený k… nový
Wikan 19.05.2020 08:09
Wikan
Zajímámě to proto, že jsem si nastavil celkem vysoké limity pro platby, a kdyby nahodou došlo k zneu… nový
Jan Fiala 19.05.2020 08:17
Jan Fiala
Neboj, cez contactless mas aj tak standardne obmedzenie z banky (zalezi od banky, obecne to moze byt… nový
Michal2 19.05.2020 08:56
Michal2
Údajně by to nemělo člověka pustit pod minimální zůstatek (100Kč, 10€ atd.), ale protože jsem jednou… nový
ml1 25.05.2020 15:09
ml1
Hmm zajímavé, že mě nějaký hajzlík obíral z konta měsíčně o cca 600Kč a já musel zrušit kartu, proto… nový
jezekhifi 06.06.2020 07:47
jezekhifi
3D secure není povinná, ale říct, ze nefunguje v zahraničí obecně pravda není. Spis je problém, když… nový
Jan Fiala 06.06.2020 11:46
Jan Fiala
Problém lze snadno vyřešit kreditkou. Pokud dojde ke zneužití, je mnohem snadnější reklamace a vyříz… poslední
L-Core 13.06.2020 21:47
L-Core

Zajímámě to proto, že jsem si nastavil celkem vysoké limity pro platby, a kdyby nahodou došlo k zneužití karty, tak abych pak nebyl náhodou v - 200 000.

Předpokládám, ze nepotřebuješ platit kartou 100 000 několikrát denně.
Osobně to řeším tak, že když je treba, tak limit zvednu. Je to otázka pár kliknutí v mobilním bankovnictví a projeví se to hned. Zvednu limit, zaplatím a pak jej vrátím k normálu.

Údajně by to nemělo člověka pustit pod minimální zůstatek (100Kč, 10€ atd.), ale protože jsem jednou zaplatil i o pár korun víc (<10Kč) tak nevím jak moc je to striktní.
Limity se ve fio mění poměrně snadno a zadarmo, takže je nesmysl držet je nějak vysoko (limity pro internetové platby je nejlepší mít na nule, ostatní na rozumných hodnotách a v očekávání větší platby je případně zvednout); neni to jako ve spořitelně, kde by se za každou změnu platilo.
Pochybuju, že by se někomu podařilo při zneužití dojít na tak vysokou částku, teda poté co jsem zaplatil farnelu 7000 jen tím, že jsem opsal písmenka a čísla z karty (žádná autorizační SMS ... přitom den na to jsem kupoval jízdenku za 32 korun a tam ji to chtělo, asi to záleží na obchodu) tak o tom trochu pochybuju, ale ani tam mě to nepustilo když nebyly na účtu peníze (je rozumné mít peníze odložené na druhém účtu, potom nejsou takovému záškodníkovi k dispozici).

Problém lze snadno vyřešit kreditkou. Pokud dojde ke zneužití, je mnohem snadnější reklamace a vyřízení - pro majitele karty. Jedná se totiž o peníze banky, a ta se o své postará. I na kreditce lze mít vysoké limity, záleží ale na bonitě. Nebo mít více kreditek, příslušné banky ale pravděpodobně o těch ostatních kreditkách (=úvěrech) ví ze svých rejstříků.

Sice pár debetek k různým účtům automaticky mám, ale nikde nemám povoleno čerpání do mínusu a na odpovídajících účtech je jen pár korun (pokud potřebuji něco platit, převedu tam odjinud peníze během pár vteřin). Pokud by ke zneužití nějaké mé debetky došlo, byla by to pro toho lumpa spíše otrava. A z nějakých sedmdesáti korun bych se neosypal.

-----
Kdysi jsem chtěl kreditku i od FIO. Vyloženě jsem v žádosti psal, že ji nemíním nějak moc využívat (neměla cashback), že ji chci mít jen jako rezervu, kdyby náhodou jiná nefungovala či ji neakceptovali (klasika: neembassované kreditky mohou být v zahraničí problém). Musel jsem jim poslat dvě nebo tři daňová přiznání, nakonec si ještě vymysleli, abych měl na jejich běžném účtě pravidelný měsíční příjem (k čemu, proboha? Tehdy jsem měl na jejich termíňáku stovky tisíc - a kreditka by mi bohatě stačila třeba na 30-50; stejně by tam byla většinou vyčerpáno nula). To jsem odmítl, takže jsem ji nedostal. Možná, že jsem teď v nějakém rejstříku, mezi odmítnutými. Nic si z toho nedělám, z jedné FIO se nepokakám. I tak se mě banky se svými nabídkami naotravují dost a dost.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru