Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Můj názor na to je, že koruna pořádně neví, kde se usadit. Tak jak v únoru klesala až ke 24.80 (klid…
ml1 23.03.2020 14:21
ml1
Kurz koruny urcuje doveru invesorov na trhu. Je uplne prirodzene, ze v pripade takehoto stavu sa inv…
fleg 23.03.2020 22:50
fleg
To máš sice pravdu, ale není to pravda celá. Jde také o kroky ČNB a ta naštěstí je připravena navzdo…
Jak to vidím já 24.03.2020 13:14
Jak to vidím já
Sila CNB kje oproti par hedgovym fondom naozaj miziva a CNB moze tak kurz korigovat, ale nie urcovat…
fleg 24.03.2020 14:17
fleg
Korigovat ale podstatne, ostatně není to tak dávno, co korunu držela na určité úrovni a fondy s tím…
Jak to vidím já 24.03.2020 15:04
Jak to vidím já
Vidis a teraz stratila koruna 10%. Mozno CNB aj zasahovala, ale sa o tom nepisalo. Pretoze korona. B…
fleg 24.03.2020 18:17
fleg
O tom, že ČNB zasahovala (snížení sazeb) se psalo. poslední
Jak to vidím já 25.03.2020 10:24
Jak to vidím já

Můj názor na to je, že koruna pořádně neví, kde se usadit. Tak jak v únoru klesala až ke 24.80 (klidně i na přepážce směnárny, já jsem se unáhlil a eura na léto jsem vyměnil za 25.30 (holt křišťálovou kouli nemám a chtěl jsem to vyřídit "než si to někdo rozmyslí"), za 24.80 to už byl jen maličký zbyteček (cca €200), to když jsem viděl, že to stále klesá, tak jsem vymetl veškeré drobné s tím že další měsíc ještě něco vyměnim, no nevyměnim, ale na letošní léto mám eur dost a pokud se naplní poplašná zpráva co běžela včera v televizi (tedy prodloužení válečného stavu do konce příštího roku), tak je možná ani nebudu potřebovat), tak nyní roste a zase neví kam. Ještě že jsem po těch eurech skočil a to jsem spíš myslel, že jako každý rok to ještě klesne a já si budu rvát vlasy, že je mám za 25.30 když je to třeba 24.50.
Druhá věc která mi přijde je, že korunu táhli nahoru (lépe řečeno euro, dolar, libru atd. dolu) hodně turisti. Před intervencema naší národní banky to bylo vidět, od května do září pokles, přes zimu mírný nárůst, ve výsledku mínus koruna za rok. Turisti nejsou tak to táhnou burziáni a ti jak slyší korona (tedy název naší měny v řadě jazyků) tak se toho radši zbavujou, i když neni důvod (stejně jako nedávno psali o nějakém pivu jménem korona).
Toto jsou samožřejmě moje laické názory, nejsem ekonom, ti mají třeba jiná vysvětlení. Že trpí ekonomika je jasné, jen mi není jasné, proč by ta naše měla trpět víc než evropská, jde tady přece o poměr dvou stavů ne o absolutní stav.

To máš sice pravdu, ale není to pravda celá. Jde také o kroky ČNB a ta naštěstí je připravena navzdory snižování sazeb i zasahovat (nákupem koruny za eura, které má z minula v držení) ve prospěch posílení koruny, bude-li to třeba. Tak se praví v záznamu z jednání ČNB, který byl právě zveřejněn. A s důvěrou investorů to nemá co dělat, tady jde čistě o zvolenou politiku ČNB. Já jsem rád, že nechtějí nechat korunu úplně padnout a že hodlají případně zasahovat v její prospěch, aby posilovala.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru