Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hypotéka - brať či nebrať

Ahojte,
práve s priateľom riešime otázku hypotéky. Bývame v Bratislave, kde sú nehnuteľnosti nehorázne drahé. S mojím platom by mi maximálne dali 64 000 eur, čo nám nestačí, tak som sa rozhodla využiť možnosť druhého zamestnania, čo by nám pomohlo zvýšiť hypotéku na cca 110 000 tisíc s čím sa dá už pracovať. Plánujeme byt pri Bratislave, kde sa dá v tej cene zohnať aj pekný trojizbák, lenže nemáme našetrené žiadne peniaze - takže 20% financovať úverom, nehovoriac, že už jeden (13 000 tisíc) máme a či by mi vôbec ten ďalší dali. A ak hej, tak by hypotéka plus obidva úvery plus ostatné výdaje by vyšli na 1100 eur čo nie je malá čiastka, čo ale dokážeme v súčastnej situácií utiahnúť. Práve sa "hádame" dvoch možnostiach. Priateľ chce ísť do toho "cez mŕtvoly", ísť do druhej práce, vybaviť následne hypotéku a nejako druhý úver a zohnať bývanie pri Bratislave. Ja mám úprimne z toho skôr strach, argumentujem tým, že ak vypadne čo i len jedne príjem, už to nezvládneme a pod. Lenže na druhú stranu, chcú sprísnovať hypotéky a ak sa rozhodneme počkať povedzme na našetrenie, tak sa už možno k hypotéke nedostaneme. Čo myslíte vy? Čo je lepšie?

Ísť do toho priamo aj cez všetky tie finančné úvery v banke?
Alebo radšej strpieť ešte v podnájme a napríklad skúsiť našetriť tých 20%?

Náš súčasný príjem je cca mesačne 1900 eur (občasne nám rodina pomože s 500 eur)

P.S.: z osobných dôvodov sa hypotéka na partnera nedá zobrať, takže všetko musí ísť cezo mňa.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Hele, uz ted na to v podstate nemate (bez podvodu + totalniho nasazeni obou). Ted se k vam blizi Co… poslední
Henonee 11.03.2020 23:51
Henonee

Hele, uz ted na to v podstate nemate (bez podvodu + totalniho nasazeni obou).

Ted se k vam blizi Corona (respektive tam uz je) a pocitej s tim, ze to bude sakra problem - ani ji nemusite chytit (a podle zavaznosti neprezit/prezit na intenzivce (bude-li jeste misto)/jen to vylezet par tydnu), ani vam nemusi naridit karantenu (14+ dni a staci, aby nekdo v okoli ci praci byl diagnostikovany) a stejne to muze nektery ze zamestnavatelu docasne (ci plne) zabalit, at uz kvuli nakaze, ci preventivne, nebo ze jemu lehne dodavatel/odberatel. Nebo to muze zariznout vlada/urady nejakou plosnou karantenou.

Ono je to celkem fuk, ve vasi situaci by vypadek na dva tydny znamenal pad do dluhove spiraly a neni ve vasich moznostech ho vyloucit - zato je celkem pravdepodobne, ze nejake problemy na vas dopadnou at uz udelate cokoli.

PS: to znamena, ze prusvih pujde hlavne za tebou (a rodina nebude mit na to te podrzet, i kdyby chtela) a ze je velka sance, ze se z tech osobnich duvodu jeste vyklube nejaka komplikace (at uz primo ci neprimo, at zavinene, nebo jen bude nekdo treti nemistne horlivy)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru