Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plátce vs. neplátce daně

Ahoj,
čerpám nějaké informace zda být či nebýt plátce.

Moje situace je, že fakturuji z 99% plátcům. Abych byl plátce nedobrovolně, tak mi něco málo ještě stále chybí, ale řeším, zda vůbec plátce daně pro mne má smysl.

Co jsem pochopil, tak pokud se stanu plátcem daně, tak se stávám teoreticky výběrčím a budu mít víc papírování. Plátce daně mi přinese jen 2 výhody. Nakupování bez DPH a teoreticky X měsíců bezúročného půjčení :D .. tím myslím to, že budu mít na účtu pár měsíců peníze, které následně musím odvést státu (daň co mi zaplatí plátci).

Jak jsem psal, fakturuji z 99% plátcům. Mé výdaje jsou procentem. Jsem jako vývojář. Takže pravidelné náklady jsou jen jednou ročně za licence.

Co je dle vás výhodnější v mé situaci?

Pokud se staneš plátcem, tak se pro své zákazníky staneš levnějším a můžeš o to zdražit.

No ono je to bohužel přesně naopak. Jestli nemusíš, dělej všechno pro to, aby jsi plátcem nebyl.

A Wikam: ???? to mi o tom chvíli povídej

Ve službách si toho moc neodpočte a zbytečně zdaní svou přidanou hodnotu ještě před daní z říjmu.
Ve výrobě si odečte na vstupu a zase dodaní svou práci.
Souhlasím, že rozumný člověk zůstane neplátcem. Tedy pokud nedělá v zemědělství (nebo něčem podobném), kde jsou trvale odpočty.

Jako vyvojar si do DPH muze napsat DPH za vsechny vyrobni prostredky, jako pocitac, licence, mys i s podlozkou, poradnou zidli, monitor, drobnou kancl. spotrebu (bloky, fixy, pera, stick-it papirky pro kanban), odborne knihy, kurzy, upgrady HW a tak podobne. A je na jeho uvazeni, zda se mu lip vyvyji na kancelarske plecce, nebo herni masine se tremi monitory - obhaji si trivialne oboji a pripadne i vic pocitacu, vcetne switchu a kabelaze, pokud dela neco sitoveho (ci aplikace pro web, nebo tak).
Prece jen to za ten rok vetsinou nejakou zajimavejsi castku udela, pokud ho pocitace nejen zivi, ale i bavi. Ale zase s tim ma to papirovani navic.
Pripadne bude platcem jen prvnich par let (a vybavi se) a pak se zas stane neplatcem (a usetri papirovani) - okolo pocitacu vsechno zastarava moralne desne rychle a da se to "ucetne odepsat", aby pak nevracel to DPH pri odchodu.