Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plátce vs. neplátce daně

Ahoj,
čerpám nějaké informace zda být či nebýt plátce.

Moje situace je, že fakturuji z 99% plátcům. Abych byl plátce nedobrovolně, tak mi něco málo ještě stále chybí, ale řeším, zda vůbec plátce daně pro mne má smysl.

Co jsem pochopil, tak pokud se stanu plátcem daně, tak se stávám teoreticky výběrčím a budu mít víc papírování. Plátce daně mi přinese jen 2 výhody. Nakupování bez DPH a teoreticky X měsíců bezúročného půjčení :D .. tím myslím to, že budu mít na účtu pár měsíců peníze, které následně musím odvést státu (daň co mi zaplatí plátci).

Jak jsem psal, fakturuji z 99% plátcům. Mé výdaje jsou procentem. Jsem jako vývojář. Takže pravidelné náklady jsou jen jednou ročně za licence.

Co je dle vás výhodnější v mé situaci?

Předmět Autor Datum
Pokud se staneš plátcem, tak se pro své zákazníky staneš levnějším a můžeš o to zdražit.
Wikan 01.02.2020 16:13
Wikan
Nie, ze moze, ale musi...nezabudni, ze on u dph musi statu odviezt. Pre sluzby sa dph jasne nevyplac…
fleg 01.02.2020 21:38
fleg
On píše, že dělá 99% pro plátce. Takže (milión nevyfakturuje, když nemusí být plátcem ze zákona) max…
L-Core 02.02.2020 11:28
L-Core
Pokud se staneš plátcem, tak se pro své zákazníky staneš levnějším a můžeš o to zdražit. No ono je…
Vla 04.02.2020 08:12
Vla
Něco na tom je. Když jako neplátce vystavím FA plátci za služby třeba za 5000 Kč, pokud se stanu pl…
L-Core 04.02.2020 13:04
L-Core
Ve službách si toho moc neodpočte a zbytečně zdaní svou přidanou hodnotu ještě před daní z říjmu. Ve…
kejki 18.02.2020 14:14
kejki
Jako vyvojar si do DPH muze napsat DPH za vsechny vyrobni prostredky, jako pocitac, licence, mys i s… poslední
Henonee 12.03.2020 00:08
Henonee
Pokud jsi vývojář, tak určitě umíš počítat. Takže si vezmi výdaje loňského roku a spočítej, kolik by…
miran 13.02.2020 18:01
miran

Nie, ze moze, ale musi...nezabudni, ze on u dph musi statu odviezt.
Pre sluzby sa dph jasne nevyplaca, inymi slovami ak sa stanes platcom dph musis zvysit ceny o 20% pri zachovani sucasnej marze, co pri firmach sice nevadi (ich zaujima aj tak cena bez dph a ta je furt ta ista), ale ak by si robil pre beznych spotrebitelov tak uz by to bolo horsie.
Typicke je poskytovanie netu napriklad, poznam jedneho poskytovatela, ktory mal 10 sro a v kazdej siel do obratu, aby nebol platca dph. Volali sa ISP 1,2,3....atd a divim sa, ze mu danovaci toto roky zrali. Pretoze taketo vyhybanie sa dani je trestne (aspon u nas).

On píše, že dělá 99% pro plátce. Takže (milión nevyfakturuje, když nemusí být plátcem ze zákona) maximálně 10.000 ročně pro neplátce. Když těm nezvýší cenu, a zachová cenu vč. DPH na 10k, "prodělá" kolem 1700 Kč. Fakturace pro plátce je pro něj i odběratele beze změny, zvýšení ceny celkem nemá na zisk obou žádný vliv.

Na druhé straně vydělá na odpočtech všeho možného, co za rok koupí. Je jedno, že výdaje dává procentem, plátce DPH a uplatňovat odpočet DPH může i tak.

Ještě musí počítat s vyšší platbou za účetního, pokud si to nedělá sám.

Pokud se staneš plátcem, tak se pro své zákazníky staneš levnějším a můžeš o to zdražit.

No ono je to bohužel přesně naopak. Jestli nemusíš, dělej všechno pro to, aby jsi plátcem nebyl.

A Wikam: ???? to mi o tom chvíli povídej

Něco na tom je.

Když jako neplátce vystavím FA plátci za služby třeba za 5000 Kč, pokud se stanu plátce, bude to FA za 6100, abych měl svých 5000 jako dřív. On si odběratel sice může 1100 uplatnit v nadměrném odpočtu, ale TEĎ mi musí zplatit o 1100 víc a tak bude řvát. U drobných podnikatelů běžná reakce.

Ve službách si toho moc neodpočte a zbytečně zdaní svou přidanou hodnotu ještě před daní z říjmu.
Ve výrobě si odečte na vstupu a zase dodaní svou práci.
Souhlasím, že rozumný člověk zůstane neplátcem. Tedy pokud nedělá v zemědělství (nebo něčem podobném), kde jsou trvale odpočty.

Jako vyvojar si do DPH muze napsat DPH za vsechny vyrobni prostredky, jako pocitac, licence, mys i s podlozkou, poradnou zidli, monitor, drobnou kancl. spotrebu (bloky, fixy, pera, stick-it papirky pro kanban), odborne knihy, kurzy, upgrady HW a tak podobne. A je na jeho uvazeni, zda se mu lip vyvyji na kancelarske plecce, nebo herni masine se tremi monitory - obhaji si trivialne oboji a pripadne i vic pocitacu, vcetne switchu a kabelaze, pokud dela neco sitoveho (ci aplikace pro web, nebo tak).
Prece jen to za ten rok vetsinou nejakou zajimavejsi castku udela, pokud ho pocitace nejen zivi, ale i bavi. Ale zase s tim ma to papirovani navic.
Pripadne bude platcem jen prvnich par let (a vybavi se) a pak se zas stane neplatcem (a usetri papirovani) - okolo pocitacu vsechno zastarava moralne desne rychle a da se to "ucetne odepsat", aby pak nevracel to DPH pri odchodu.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru