Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Doplnkoce dochodkove sporenie oplati sa?

Caute zmenil som banku a som v reifesen a strasne ma presviedcaju ze ai mam uzavret u nich doplnkove dochodkove sporenie platil by som 15€ mesacne 10 rokov a potom bud by som ich vybral alebo nechal do dochodku plus je tam vynos. Chcem sa spytat ci sa to oplati alebo je nieco vyhodnejsie? Este pripomenem ze reif je pod tatra bankou

Moje životní zkušenosti jsou, nikdy nikomu nevěřit natož bankám. V devadesátých letech jsem zažil krachy bank, naštěstí to sanoval stát. nyní jsou vklady do určité částky pojištěny ale nikdo ti neřekne co se stane když bude celosvětová krize. Projdi si historii od roku 1918 a jak vždy obyčejní lidé doplatili na to, že měli něco našetřeno. Jistě jsi slyšel už i o záporných úrocích při velkých vkladech, zatím se to týká zahraničí. Zeptej se ale čí jsou banky v našich zemích. Jinak částka v přepočtu cca 400,- Kč měsíčně což za deset let je necelých 50.000,- Kč není žádné terno a pokud o ně přijdeš, svět se nezhroutí. Zaměstnancům banky jde jen o provizi a jejich odměny, které když ptáčka lapnou dostanou.

Vypocitaj si, co ti banka da po tych 10 rokoch a porovnaj to s tym, ze si to das na nejaky terminak uz teraz.
Dochodkove sporenie sa urcite oplati, otazka je, ci takto v banke, ale moja rada by bola, ze si minimalne spor odkladanim na poducet, ja takto sporim synovi uz par rokov po 30 euro mesacne, pretoze si stale verim, ze do dochodku pojdem silne zabezpeceny.
Urcite sa nespoliehaj na dochodok od statu, ked pojdeme do dochodku bude uz asi stavajuci dochodkovy system davno v krachu.

Este tam je jedna vec ktorej nechapem Všetci tí, ktorí si uzatvorili sporenie po 1.1.2014, majú nárok odpočítať si každoročne zo základu dane príspevky príspevky účastníka až do výšky 180 €. to znamena ze si to mozem odratat z dane co platim za rok a tym padom o tych 180€ realne nepridem? No hovorili mi ze by som mal k dochodku 161€ navyse keby to po tych 10 rokoch nevyplatim a necham cle do dochodku

Urcite sa nespoliehaj na dochodok od statu, ked pojdeme do dochodku bude uz asi stavajuci dochodkovy system davno v krachu.

Urban legend. Tento názor je prezentován těmi, kdo by rádi, aby lidi ukládali dlouhodobě někam peníze bez záruky v případě krachu (jako je tomu u bank do 100k€). Pokud začnou být důchodové systémy (nejen na Slovensku ale v Evropě obecně) pod tlakem, vždy se to dá vyladit vyššími odvody, daněmi. A takto to bude probíhat. Krach je za normálního stavu nesmysl; pokud ale začne jaderná válka, žduchne do nás asteroid, probere se yellowstone caldera, pak ano,důchodový systém půjde do kytek. A nejen on.

Vlastní "příprava na stáří" (tedy spoření, zabezpečení, investice do bydlení) je samozřejmě na místě.

Ne. IT služby se soutěží a provádí je pro stát různé firmy. Jistě jsi slyšel před pár lety byli kvůli výběru firmy na MPSV vzati do vazby i nějací lidé. Týkalo se to sociálních dávek. Je to obdobné jako kolem výběru firmy, která bude vybírat mýto. Dále je možné, že stát bude v takových problémech, že peníze na důchody nebudou ( v Rusku by ti o tom mohli povídat).

Reagoval jsem na větu "Urcite sa nespoliehaj na dochodok od statu, ked pojdeme do dochodku bude uz asi stavajuci dochodkovy system davno v krachu.".
To je trochu něco jiného, než o čem píšeš ty.
Jinak můj názor je, že spíš může zkrachovat soukromý penzijní fond, protože tam lidé mnoho let posílají peníze a fond aby je zhodnotil, tak je musí investovat do cenných papírů. A tam je to velké riziko, za které stát nenese odpovědnost.

Nemas pravdu, pretoze kolaps/krach dochodkoveho systemu nastane v tom pripade, ked penazny tok do neho bude mensi ako potrebny odtok penazi z neho.
A to nie su ziadne urban legend, pretoze tento stary idiotsky system je zalozeny na nekonecnom raste obyvatelstva a nepocita s predlzovanim ludskeho zivota, nizsou porodnostou a vykonostou ekonomik.
Nenchajte sa oklamat sucasnou situaciou, sucasne hospodarstvo drzi a tlaci dopredu moja generacia (husakove deti), pretoze sme boli silne rocniky a sme ekonomicky aktivni. Ale staci sa pozriet na demograficku krivku 90 rokov, pripadne v tomto storoci a nemusim byt velky genius, aby som videl, ze na nase dochodky proste nebude mat kto robit.

Já si pod pojmem krach představuji, že nikdo nedostane nic.
Větší výdaje než příjmy se dají řešit změnou parametrů nebo zvýšením příjmů. Např. výpočet zásluhové části důchodu má plno parametrů, které určují její výši. Mluví se i o pozdějším odchodu do důchodu, ale to moc situaci neřeší, protože se zvýší počet předčasných důchodů, což je vlastně snížení zásluhové části a projevuje se to už v současnosti (zdroj ČSSZ 650 000 předčasných důchodů). Představa, že někdo vymyslí nějaký geniální systém, je jako vymyslet perpetum mobile.

Já si pod pojmem krach představuji, že nikdo nedostane nic.

Socialna poistovna by mala byt v sucasnom systeme sebestacna...na tom je zalozeny syste,, ze peniaze z odvodov do dochodkovych fondov sa pouziju na vyplacanie dochodkov.
Je jasne, ze penazi bude menej, pretoze za par rokov (10-20) nastupi silna generacia dochodcov, na ktoru nebude mat kto robit...to by sme fakt museli dovazat migrantov k nam;o).
Riesenia ako je zvysovanie veku odchodu do dochodku, znizovanie dochodkov, zvysovanie odvodov, 2, 3 alebo 4 pilier su zase len ciastkove a vsetko len oddialuju...systemovo sa to neriesi.
Navyse znizenie dochodkov, ci zvysovanie veku odchodu do dochodku su politicky nepriechodne veci.
Genialny system neexistuje, jediny normalny system je, ze sa pocas svojho aktivneho zivota zabezpecis sam, pripadne sa o teba postaraju deti ako v rozpravke.
Pre stat by bolo vyrazne lacnejsie keby mal vybudovane centra pre ludi, co sa na to vykaslali, cize narok na jedlo 3x denne, pripadne aj ubytovanie pre tych, co kaslali na to uplne.
Ja sa cudujem preco tak malo ekonomov nepovie na plnu hubu, ze sucasny dochodkovy system je proste uz z principu blbost a treba ho zmenit.
Alternativou by este bolo keby boli odvody povinne, ale nebol by to priebezny system, ale sporiaci, cize kolko si odvedies tolko ti bude stat na starobu vyplacat. Samozrejme prechod nan by bolo pomerne bolestivy.
Tretia moznost je drasticke zvysenie dani/odvodov na uroven severskych statov, ale to by tunajsia mentalita ludi, ked stat je najvacsi nepriatel nespolkla.

Jestli se vyplatí jít do předčasného důchodu je závislé na tom, jakého věku se dožiješ. Předčasný důchod je krácen a to tak, že TRVALE ! Např. při odchodu o 3 roky dříve je krácení cca 15%, při odchodu o 4 roky cca 20%. Pokud se dožiješ vysokého věku, tak proděláš. Je to nouzové řešení pro lidi, kteří přijdou o práci a už nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud si myslíš, že se dožiješ více jak 78 let tak na předčasném důchodu proděláš. Pokud si ale uvědomíš, že v 78 letech možná neudržíš stolici a moč, tak jdi do předčasného důchodu. Šel jsem o více jak dva roky a nelituji. Teď si ještě můžu na baráku lecos sám udělat ale mám 80 letého tchána a ten je rád, že se někam došourá. Jinak nevím, že by byla možnost jít o 4 roky. Podle co vím tak nejdéle o 3 roky. Je tam ještě jedna věc nemůžeš při předčasném důchodu, po dobu než by ti naskočil řádný důchod pracovat za víc jak 5000,- Kč měsíčně (oficiálně).

To DPP je u jednoho zaměstnavatele. Nic nebrání tomu, mít takových dohod uzavřeno několik. Pracovat v předčasném důchodu jako zaměstnanec je velmi hloupé.

Bonus DPP je i ten, že platba pojistného = nula. Zaplatí se jen daň 15%, v přiznání může člověk uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24840 Kč ročně, takže z cca prvních 165 tisíc je daň nula. A takové DPP se pro účely případného krácení předčasného důchodu nepočítá.

Udělal jsem si výpočet pro člověka narozeného 1959, který odejde v roce 2020 do předčasného důchodu nebo za 4 roky do řádného důchodu a předpokladu, že se dožije 80 let:
hrubý příjem 30000 odpracováno 44 let starobní důchod 16125 Kč tj. za 16 let 3 096 000 Kč
hrubý příjem 30000 odpracováno 40 let předčasný důchod 10784 Kč tj. za 20 let 2 588 160 Kč
tj. na předčasném důchodu prodělá cca 500 000 Kč

To je pouze příklad, když bude mít odpracováno 42 let, bude rozdíl ještě větší. Ten důchod je samozřejmě vypočítán podle oficiálního vzorce : pevná částka v roce 2020 + zásluhová částka. Ale samozřejmě ti nikdo nebrání si to přepočítat, případně mě opravit.