Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Spolumajitel v sro a začínajíci projekt

Ahoj,

společně s dalšíma lidma (jsme tři) jsme se dohodli že rozjedem projekt.

Už ho mají vymyšlený a mají čerstvě založenou firmu (sro).

Nabízejí mi podíl ve firmě, za to že se do toho s nima pustím.

Já jim důvěřuji, ale neznám je.

Jaká jsou rizika, když podepíši podíl (malý pod 10%) a na co si mám dát pozor?

Můžu se nějakým způsobem v budoucnu podílu vzdát (když s nima nebudu spokojený)?

Kdo nese hlavní zodpovědnost za to, kdyby firma nasekala nějaký dluhy - z toho mám největší strach.

Nemůžou mě později nějak "vyhodit" když mám jen malý podíl (pod 10%)?

Díky za odpověď.

Jaká jsou rizika, když podepíši podíl (malý pod 10%) a na co si mám dát pozor?

Riziko je to, že přijdeš o vložené finance.

Můžu se nějakým způsobem v budoucnu podílu vzdát (když s nima nebudu spokojený)?

Podíl jde převést na jinou osobu.

Kdo nese hlavní zodpovědnost za to, kdyby firma nasekala nějaký dluhy

Zodpovědnost nese firma, nikoliv společníci.

Nemůžou mě později nějak "vyhodit" když mám jen malý podíl (pod 10%)?

Vyhodit tě nemůžou, ale samozřejmě že můžou odstřihnout od veškerého rozhodování.

Zodpovědnost nese firma, nikoliv společníci.

Neviem ako v CR, ale u nas trestnopravna zodpovednost pravnickych osob nie je. Takze by som to upravil, ze zodpovedny je konatel. Ak by mu mali ponukat konatelstvo nech si da pozor...nie je zvykom robit 10% spolocnika konatelom.

Dočetl jsem se na internetu, že se nemusím nikdy dočkat ani koruny.

Jelikož o tom jak bude naloženo s výdělkem rozhoduje valná hromada (a já budu mít v ní nejslabší slovo).

V případě že ostatní nebudou chtít rozdělit zisky mezi společníky, neuvidím nic. Je tomu tak? Zase chápu že firma nemůže první peníze rozdělit mezi společníky a musí něco našetřit pro případ nějakého průseru.