Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sleva na poplatníka

Dobrý den,

možná bude otázka nesmyslná, tak se předem omlouvám, ale zřejmě mi uchází smysl slevy na poplatníka.

Jsem zaměstnán. Mám příjem - z příjmu platím daň (daň z příjmu, že?) resp. platí ji můj zaměstnavatel. U zaměstnavatele mám podepsané prohlášení k dani - tudíž uplatňuji slevu na poplatníka (jiné slevy teď neřeším).

Po ročním zůčtování se mi však peníze (nebo jen část) vrátí, nebo se mýlím?

Kde je smysl v tom, odvádět z mého příjmu nějaké peníze Finančnímu úřadu, když mi je za rok zase vrátí? Nebo se nevrací všechny?

Omlouvám se, myslím, že mám někde mezeru, tak budu vděčný za ujasnění.

Je tu ještě (dlouhodobá) nemoc; pokud zaměstnanec neměl možnost "využít" celou měsíční slevu na dani (2070), může ji dostat zpět v přiznání nebo ročním zúčtování daně. Nebo případ, kdy nepracoval celý rok (škola, ÚP).

Samozřejmě záleží na konkrétní výši příjmů a délce "neodpracovaných" dob. Pokud někdo dělá za 8000 hrubého (např. zkrácený úvazek či DPČ), nedostane zpět ani korunu i kdyby marodil půl roku. Pokud bude marodit půl roku člověk s 30.000 hrubého, dostane 12,5 tisíc.