Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je potřeba datová komunikace pro bankovní platbu mobilem?

Měl bych dotaz k okamžitým bankovním platbám (tedy nemyslím internetové bankovnictví, kdy peníze přijdu až další den, myslím něco na způsob placení kartou v obchodě přes terminál). Ovšem se ptám jen na placení mobilem . Nejdřív bych se chtěl zeptat, jaké jsou vlastně způsobyplacení mobilem (napadá mě jedna věc fyzický NFC přívěšek, což je podle mě klon NFC čipu co je na kartě, nijak nekomunikuje s mobilem ; druhá NFC platby realizované NFC čipem mobilu, pouze implementuje rozhraní NFC čipu, ... jsou nějaké pokročilejší)

A k dotazu: Je nutné mít pro toto okamžité placení mobilem:
nutné mít datové připojení?
nutné mít speciální aplikaci?
nutné mít SIM kartu v mobilu?
nutné mít NFC čip?
jakým způsobem se do telefonu dostane požadavek na zaplacení částky?
Jakým způsobem se do mobilu dostane pověření (resp. nutné údaje ) provádět platby mobilem?

nutné mít datové připojení? Ne
nutné mít speciální aplikaci? Ano (minimálně na nahrání dat o kartě)
nutné mít SIM kartu v mobilu? Ne
nutné mít NFC čip? Ano
jakým způsobem se do telefonu dostane požadavek na zaplacení částky? NFC čipem
Jakým způsobem se do mobilu dostane pověření (resp. nutné údaje ) provádět platby mobilem? Tou speciální aplikací

Podle toho by to to na mě působí, že to je ekvivalent bezkontaktní karty. Je to tak? Tedy i s limitamy částek?
Pak už ze zajímavosti: která data jsou nutná k přenosu pověření do mobilu a odkud je získám? Lze například podomácku přečíst NFC čtečkou (které) údaje z platební karty a přetransferovat je do mobilu? Pak tam asi musí běžet nějaký daemon obsluhující eventy Přiložení NFC terminálu a GUI k potvzení plateb (což je novinka oproti kartám, které GUI , natož ovládání nemají).

že to je ekvivalent bezkontaktní karty. Je to tak?

V zásadě ano.

Tedy i s limitamy částek?

Teoreticky můžou být různé.

která data jsou nutná k přenosu pověření do mobilu a odkud je získám?

To právě udělá ta speciální aplikace v součinnosti s tvojí bankou.

Lze například podomácku přečíst NFC čtečkou (které) údaje z platební karty a přetransferovat je do mobilu?

Ne.

NFC nezjednoduší platební transakce proti kartě, může přidat víc bezpečnosti a koncentrovat karty. K NFC není třeba fyzická platební karta, ale banky ty karty přesto vydávají. NFC aplikace umí koncentrovat víc karet, a pak se vybírá karta k placení z menu. NFC je zabudované v systému telefonu a obvykle se musí vždy zadat nejeden PIN, aby se aktivoval platební systém, jen blázen by nechal volný přístup k NFC a ovládání telefonu. Naproti tomu z kradené karty se dá něco hned zaplatit.
Já osobně jsem přestal NFC placení používat, zkusil jsem si to (byly to dlouhé procedury - pin pro vstup do telefonu, NFC zapnout, nastartovat aplikaci,v ní zadat PIN u karty...... a po zaplacení shodit apku, vypnout NFC), a dál platím kartou.