Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daň z nájmu - jaké doklady bude potřeba doložit, atd.

Dobrý den,

chci začít pronajímat chalupu, tedy předpokládám, že budu muset každý rok podávat daňové přiznání. Asi budu uplatňovat výdajový paušál, protože jestli to chápu dobře, v mojí situaci to bude asi nejvýhodnější. Jde mi o to, jaké doklady budu muset při podání daň. přiznání dokládat? Nájemce mi bude platit klasicky nájem plus zálohu na služby, platit bude hotově, takže mu jen vystavím příjmový pokladní doklad a to je vše. Na finančním úřadě potom stačí doložit pouze tyto příjmové doklady nebo je potřeba přinést i papíry, které se týkají služeb - elektřiny, vody, tuhých paliv a odpadů?

Předem děkuji za odpovědi.
Jos.

Ještě, jestli to pomůže bych ráda doplnila pár info. Jsem normálně zaměstnanec, takže toto bude můj další příjem. Nájemce by mi platil nájemné ve výši 5000 Kč a služby 1900 Kč. Dohromady tedy 6900 Kč. Je pro mě tedy opravdu výhodnější uplatnit výdajový paušál nebo skutečné náklady? Omlouvám se, ale jsem v tomto opravdu začátečník. A jakou bych platila daň? Pokud budete někdo tak hodný a ukážete mi příklad výpočtu, budu moc ráda. Děkuji.

Já mám obavu, že v tom bude "haprovat" ta záloha za služby. To přeci nájemci nezůstává (odvádí se poskytovatelům energií, vody…), takže by byla hloupost to danit. Minimálně pro první rok bych to asi nechal na nějakém poradci, i když to bude dražší řešení, a podle toho bych si pak řešil další roky…