Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej bytu na hypotéku

Zdravím. Minulý rok jsem si koupil byt na hypotéku, ale s přítelkyní plánujeme jiné bydlení. Je možno byt prodat a doplatit bance peníze za předčasné splacení hypotéky? Děkuji

urcite to lze, ale za poruseni smlouvy (ukonceni hypo pred fixaci) bude tucna pokuta.. resil jsem podobny pripad v roce +-2012, hypoteka byla na 1.6m, splaceno bylo asi 100k.. do konce fixace zbyvalo 3 roky z 5.. banka chtela pokutu "priblizne 300-500 tisic, za vypocitani pokuty je poplatek".. poplatek byl 5-10 tisic.. Komercni banka.. po ukonceni fixace jsem prevedl hypoteku do jineho ustavu a zrusil vsechny ucty..

ano, jsou to svine nenazrane.. :)

tehdy jsem k tomu prisel tzv. jako "slepy k houslim", protoze jsem se k hypotece prizenil.. a byl jsem natolik naivni, ze jsem si pulku nechal napsat na sebe.. :)

nj, clovek dela spousta hovadin, kdyz je mlady, u kterych si za 10 let rekne "SAKRA PROC JSI BYL TAKOVY DEBIL" :)

po svatbe jsme sepsali darovaci smlouvu, kdy na me byla prepsana idealni polovina bytu.. pred svatbou by se musela platit darovaci dan, manzele daruji mezi sebou bez teto dane.. nicmene tato doba od prepsani hypoteky do darovaci smlouvy byla z me strany hodne velky risk..

ted uz bydlime jinde, tady jsme uz jako SJM :)

a pulku hypoteky jsem na sebe musel nechat napsat, protoze byla na jejiho byvaleho pritele, ktery z ni chtel odejit, a ona nemela tehdy dostatecne velky prijem dle banky..

jeji expritel byl tehdy vlastnikem idealni poloviny, nemohli jsme ho nechat vlastnit polovinu hypoteky, protoze by vlastnil taky polovinu bytu.. riziko exekuce (byl to strasny debil, nechapu, jak mohl dostat 100% hypo s takovym prasecim urokem), rizko, ze se nastehuje kdykoliv, atd. bylo az prilis velke..

takze doslo k sepsani cestneho prohlaseni, ze on prepise polovinu bytu na ni a nebudu si nikdy vice delat narok na tento byt (cimz se stala 100% vlastnikem) a za "odmenu" ho ona vymaze z hypoteky..

nejvtipnejsi na tom tehdy bylo, ze on musel zacvakat dan z nabyti (tehdy dan z prevodu) nemovitosti :D

Predpokladam, ze na nove bydleni si budete brat opat hypoteku, takze spravite len refinanc povodnej. Idealne v tej istej banke.
Robil som to tak, ked sme kupovali dom a predavali byt.
Ked robite refinanc hypo u tej istej banky casto dochadza k odpusteniu poplatku za predcasne splatenie, ci poskytnutie hypoteky, co byva standardne (aspon u nasich 2-3 bank, co viem) okolo 1%, neviem, ci to nie je dokonca dane zo zakona ako maximum.
Pokuta 300-500k pri 1.6mil hypoteke sa mi zda prehnana, ale je mozne, ze v CR to je inak.

tehdy to byla 100% hypoteka se supervyhodnym urokem 6.3%.. jinymi slovy jsme si od banky pronajali byt :)

zbyvaly lehce pres 3 roky do konce fixace a dluzna castka zhruba 1,5m.. tzn. jenom na urocich jsme do konce fixace zaplatili 300k zhruba.. kdyz si na to vzpomenu, dela se mi lehce nevolno.. :) nj, bydleni neni nikdy zadarmo..

ja jsem si to ani nenechaval presne vycislit, je mozne, ze by to realne bylo mene, nebo i vice.. tezko rict.. byl to odhad od poradce z KB od pasu..