Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Rozdělení příjmu mezi dvě OSVČ

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jaký je běžný postup, když funguji jako OSVČ, spolupracuji s další OSVČ osobou a příjem za práci, kterou mi uhradí klient formou faktury musím rozdělit mezi nás oba 50:50.

Do teď funguji tak, že klientovi nejprve zasílám zálohovou fakturu ve výši 20% konečné částky a po dodání práce vystavím konečnou fakturu. Příjem však budu nyní půlit.

# Měl bych rozpůlit částku na dvě faktury, které nám klient uhradí (já a spolupracující), nebo mu klasicky vystavit jednu fakturu s tím, že až ji uhradí, budu muset tu fakturu nějakým způsobem rozdělit?

# Když budu chtít rozdělit také zálohu mezi nás oba?

Protože uplatňuji paušál, nikoliv výdaje, nemohu přeci přiznávat celou částku, když mi patří pouze 50% podíl.

Děkuji všem za rady.

Pokud jedete každý na sebe, musíte klientovi vystavit dvě faktury, každý na svou půlku. Jak se na to bude dívat klient, to nevím. Já bych vás hnal, už třeba jen kvůli záruce, reklamaci. Když se něco pokazí, kdo z vás bude opravovat, vracet prachy?

Tohle, co chcete, řeší sdružení. Je to ale ta nejhorší možná forma podnikání, co znám - z hlediska právní nejistoty.

Musíte mít mezi sebou smlouvu, fakturovat bude jen jeden ("vedoucí sdružení"), ten pak bude také rozdělovat příjmy v daňovém přiznání. U vás půl na půl. Jakmile dohromady přesáhnete 1 mega za 12 po sobě jdoucích měsíců, jste oba plátci DPH.

Každopádně před sdružením varuji :-)

Pokud to tedy dobře chápu, smlouva je mezi účastníky platná písemně, ale také ústně. Jako vedoucí sdružení fakturovat budu na své jméno, peníze budou zasílány na můj bank. účet, jakým způsobem odvedu druhému členovi polovinu částky, formou nějaké faktury, nebo stačí sdruženému bankovní doklad?

Klient tedy nemůže vůbec tušit, že si peníze dělíme na půl, když dostane jen jednu fakturu.

Daňové přiznání samozřejmě podáme každý sám za sebe, ovšem já jako vedoucí budu povinen rozdělit příjmy.

Jiná varianta spolupráce v současné době není reálná, pokud si nechci zakládat s.r.o, nebo ano?

Proč varuješ, působí to na klienta divně, nebo z hlediska např. vymáhání?

NEVÝHODY SDRUŽENÍ PODNIKATELŮ

- jednotliví účastníci sdružení ručí celým svým majetkem za závazky sdružení,
- všichni účastníci sdružení ručí za závazky sdružení nerozdílně,
- sdružení nemá právní subjektivitu, a proto nelze vystupovat pod jednotným jménem, ale účastníci musí vystupovat svým jménem nebo jménem jednoho z nich,
- pokud je alespoň jeden člen sdružení plátcem DPH, pak i ostatní účastníci sdružení mají povinnost se k této dani registrovat.

http://www.ipodnikatel.cz/Pravo/sdruzeni-podnikate lu-spolecne-podnikani-fyzickych-osob-vzor.html

jakým způsobem odvedu druhému členovi polovinu částky, formou nějaké faktury, nebo stačí sdruženému bankovní doklad?

Žádná faktura! Hotově, převodem na jeho účet, to je jedno. Nejedná se o platbu ovlivňující základ daně.

Proč varuješ

Viz Wikan. Plus právní nejistota, co může mít sdružení ve výdajích jako celek a co ne, co mohou uplatnit jen někteří členové sdružení. Vy dáváte výdaje procentem (teď), může se to změnit.

Používám zažitý výraz "sdružení fyzických osob", i když nově je to jmenuje společnost.
http://www.podnikatel.cz/clanky/sdruzeni-fyzickych -osob-bez-pravni-subjektivity-od-roku-2014/

Děkuji za reakce, ještě položím dotaz ohledně daňového přiznání, protože s tímto zatím nemám zkušenost. Pravděpodobně se stanu tím vedoucím já, jakým způsobem se tedy budou příjmy rozdělovat v daň. přiznání? Přibude pro mě mnoho práce navíc? Co druhá sdružená osoba, nic v přiznání ohledně "sdružení" neřeší?