Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podnikať legálne ako umelec

Dobrý deň. Vopred sa ospravedlňujem za neodbornú terminológiu. Bol by som nesmierne vďačný keby mi niekto mohol poradiť, ako môžem oficiálne podnikať ako umelec. Úrady si ma podávajú, ale odpoveď nemá zatiaľ žiadna inštitúcia, ktorú som navštívil. Som umelecký rezbár, robím sochy. Živnosť si zriadiť nemôžem, nevzťahuje sa na duševné právo. Poslali ma na štatistický úrad, t. j. slobodné povolanie, ale nakoniec ani oni nezastrešujú umelcov. Čo teda môžem spraviť, aby som mohol vystaviť faktúru alebo inač legitímne deklarovať svoje podnikanie? (nemám umeleckú školu, nie som v žiadnom zväze, komore alebo niečom podobnom)
vopred ďakujem za pomoc, behať po neschopných úradoch , kde netušia, čo s vami je frustrujúce.

Nerozumiem, co ti brani spravit si normalnu zivnost. Ide ti o danove vyhody slobodnych povolani? Nie som si isty, ci su este nejake (viem, ze nieco chceli kedysi menit).
Ide o to, ze pri slobodnom povolani sa prave casto vyzaduju absolvovanie odbornych skusok, skol, ci clenstvo v komorach a pod.
Co sa tyka dusevneho vlastnictva neviem, co si pod tym predstavujes, ci co chces dosiahnut. Ze spravis sochu na zakazku, predas ju a pritom budes mat stale dosah napriklad na jej umiestnenie, ci dalsi predaj alebo pod?
Pokial ta odmietne zaregistrovat Statisticky urad ako umeleckeho rezbara nezostava ti nic ine ako byt obycajnym zivnostnikom.
Alebo sa mozes s nimi sudit;o).

Dusevne vlastnictvo - dusevne vlastnictvo umelcovi ostava kedze dielo stvoril, moze si zaregistrovat dielo a co tym ziska...napriklad nikto iny by v podstate v ziadnej forme nemohol legalne kopirovat jeho dieloa zarabat na nom...v skratke dusevne vlstnictvo

mám podobný problém.
mám ukončenú vysokú školu, odbor sochárstvo. Zatial mi bolo povedané že si mám vyžiadat DIČo a možem normálne prímat aj vydávat faktury. Príjem budem mat pomerne slušný avšak nepravidelný. Potreboval by som radu ako to je z danením prímu aké veci si možem dat do nákladou a podobne? Má s tým niekto skúsenosť?