Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hypotéka (nadhodnocená cena bytu)

Dobrý den, máme v úmyslu si koupit byt na hypotéku, byt je ale ve špatném stavu, tak mě napadlo jestli je možné ve smlouvě napsat jinou částku než je skutečná cena bytu (například o 200.000 Kč vyšší a tu částku použít na rekonstrukci).

Můj dotaz zní, jestli se při výžízení hypotéky musí udělat znalecký posudek pro banku, nebo jak se to vlastně řeší aby cena bytu nebyla nadhodnocena. Předem děkuji za odpověď

Banku nezaujima, co mate na zmluve, banku zaujima cena podla odhadu. A navyse niektore banky neuznavaju cudzi odhad a trvaju na vlasnom znaleckom posudku, takze ani to, ze by si sa dohodol so znalcom ti nepomoze.
Dalsi bonus je, ze banky nepreplacaju 100% ceny odhadu, ale len ca 80% (u nas).
V tvojom pripade vidim jedinu realnu moznost, ze zoberies hypoteku, byt zrekonstrujes, das si spravit novy odhad a navysis si hypoteku. Potom su tu este moznosti, co obcas ponukaju banky, napriklad dalsi uver vrovnakych alebo blizkych podmienkach hypotekarnemu urceny prave na rekonstrukciu.
Posledna moznost, co ma napada je medziuver zo stavebneho sporenia, co sa u nas pomerne casto vyuziva.

Tak já ho měl velmi hrubý, neboť jsem kupoval 150 let starý dům (a do toho fakt nevidíš) a při tom banka po mě chtěla rozpočet na rekonstrukci. Objem prací a i úpravy jsou ale o tolik větší, že má smysl dělat kompletní nový odhad, navýšit cenu zástavy i objem půjčených peněz. Zatím bez penalizace.

ČNB jako regulátor finančních trhů má páky, aby nikdo nenabízel hypotéky s 100% LTV. Aktuálně nevím,jestli někdo dá 100%, podstatné je stejně si vždy spočítat,jestli se vyplatí do toho jít.

Banky mají vlastní odhadce, často se odhad dělá na dálku posláním fotek, jsou cenové mapy nemovitostí, tak s tím odhadce nemá tolik práce. Normálně zde není prostor jak ojebat věřitele, ten se dostatečně proti tomu jistí. Logiku máš špatně postanenou. Banka prodejce bytu vyplatí hodnotou tvého dluhu, ty se k penězům vůbec nedostaneš, rekonstrukci musíš udělat z vlastních peněz nebo dalšího úvěru.