Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daňové přiznání - zrušená životní pojistka

Ahoj,
mám dotaz k daňovýmu přiznání.
Loni jsem zrušil životní pojistku. V minulých letech jsem si uplatňoval odpočty z daně. Měl bych teď ty peníze, co mi byly vráceny, dát zpět státu. Kde však zjistím, kolik mi bylo vráceno a kolikrát jsem to vracel? Vůbec si to nepamatuji. Mám se na to zeptat na FÚ?
Pokud mám někde v úvaze chyby, opravte mě, prosím.

Díky

Nevracíš peníze, ale dodaníš to, co sis jako odpočty uplatnil. Např. v roce 2012 jsi dával do přiznání nebo na mzdovou účtárnu kvůli ročnímu zúčtování daně papír o zaplaceném pojistném ve výši 8000 Kč. V roce 2013 ve výši 6000. V roce 2014 jsi pojistku zrušil, tak budeš muset 8+6, tedy 14.000 zdanit. V daňovém přiznání, které musíš podat (za všechny příjmy, tedy i ze zaměstnání).

Pokud si pamatuju, tak mi z pojišťovny došel vždy papír, že jsem zaplatil za rok 6 tisíc (500/měsíc) a z toho pro účely daňovýho přiznání je částka asi 3500Kč. Uplatňoval jsem to asi 6x (po dobu trvání pojistky). Jenže jednou to bylo u bývalýho zaměstnavatele (už neexistuje), několikrát jsem si přiznání dělal sám, loni nový zaměstnavatel. Tak jak mám dohledat konkrétní částky? Papíry jsem odevzdal k přiznání a kopie nemám.
Musím dodanit součet všech částek za všech 6 let?

Tak jsem něco vygooglil:
http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-s eznam-dani/Informace_k_novele_od_1_1_2015_DPFO.pdf

Zdanění
příspěvků zaměstnavatele a zamezení snižování daňového základu
poplatníka v případě předčasného výběru pojistného na životní pojištění
Dochází k
úpravě ustanovení
§ 6 odst. 9 písm. p) bod 3 a § 15 odst. 6 zákona
.
Daňové
zvýhodnění u so
ukromého životního pojištění bude umožněno těm poplatníkům, kteří ke
stávající smlouvě s pojišťovnou doloží, že v průběhu trvání smlouvy nejsou umožněny
výběry, a to až do věku 60 let klienta při současném splnění podmínky trvání smlouvy min.
60 měsíců. V
případě nesplnění této podmínky nebude od daně osvobozen příspěvek
zaměstnavatele a poplatník si nebude moci snižovat daňový základ až o 12
000 Kč.
Pokud k
výběru dojde před rokem, kdy pojištěný dosáhne věku 60 let nebo před skončením
doby 60 kalendářních
měsíců od uzavření smlouvy,
je povinností poplatníka dodanit:

příspěvky zaměstnavatele od daně osvobozené,

částky, o které si snižoval svůj daňový základ,
a to za zdaňovací období, kdy k
výběru došlo a v
uplynulých 10 letech, počínaje rokem
2015.

60 měsíců je 5 let, já to měl dýl. Takže mám to dodanit, nebo ne?

Ale to se týká až od současného roku dál. Nevím, jestli je to možné uplatňovat retrospektivně, tedy když jsem předloni ze spořící části něco vybral, jestli to mám dodanit.

V současné době mám životní pojistku uzamčenou do šedesáti, přesně podle aktuálního zákona.

Tak jsem konečně na ten berňák zašel a jsem poněkud na rozpacích. Dodanit to musím, což o to, ale ani místní FÚ mi nebyl schopen zjistit, kolik jsem si za dobu trvání pojistky odečetl z daní. Dokázali mi jen vyjet částky v jednotlivých rocích, kdy jsem podával daňové přiznání sám, což bylo 3x. Kolik jsem si dal k odečtení u bývalýho zaměstnavatele a loni u současnýho zaměstnavatele místní FÚ neví. Na dotaz, zda na to někdy někdo přijde, mi paní nedokázala říct ani ano, ani ne. Jedině kdyby to někdy někdo "vejš" po čase prohnal kontrolou.
Jediný moje vodítko v celé anabázi je to, že každej rok jsem odečítal naprosto stejnou částku, takže ji asi vynásobím pěti, nebo šesti (spočítám roky z smlouvy) a tu pak zapíšu k dodanění. Pokud jsem však při prvním odpočtu uplatnil částku jinou (nejspíš menší, nebyl to celej rok), tak to budu mít stejně blbě a kdo ví, jestli na to někdy někdo přijde.

Poznámka - bývalej zaměstnavatel už neexistuje, nevím ani, kam to přiznání podával, současnej to taky podává v jiným městě, sám nevím, jestli Brno, nebo Praha.

Státní správa nemůže vědět nic o zdanění only_zaměstnance, který daňové přiznání nepodává. Který jen požádá o roční zúčtování daně, o což nakonec požádat ani nemusí (mzdová účetní bude spokojená). Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost zaměstnanci "roční daně" nějak počítat.

No počkat. Pokud je vydělečne činný, musí podávat daňové přiznání. Vždycky! Jestli to za něj dělá zaměstnavatel, nebo si ho vypisuje sám, to už je celkem jedno, ne? A v tom daňovém přiznání, tedy v tom papíru se vyplňují všechny ty kolonky (odečet za to, odečet za tamto). Tak to snad někde musí být k dispozici, ne?

Zaměstnavatel žádné přiznání za zaměstnance nedává, nemůže, nemá jak. Pouze zaměstnanec také žádné přiznání dávat nemusí (nemá-li souběžné pracovní poměry a jiné zdanitelné příjmy). FÚ tak zákonitě údaje o uplatněných slevách (např. z živ. pojistky) nemůže nic vědět. Evidence je jen u zaměstnavatele.

Zaměstnavatel nikam nic (na FÚ) za tebe nepodává. Má to jen ve své mzdové evidenci. Pokud zaměstnancům nějaké daně (přeplatky) vrací, požádá FÚ o refundaci án_block za celou firmu a tím je to vyřízeno.

Kontrolní otázka: kolikrát jsem se za cca 25 let ve "svých firmách" setkal s kontrolou daně ze mzdy (ne formální kontrolou "přiznání k dani ze mzdy za firmu") ze strany nějakého FÚ setkal? To vím naprosto přesně, 0x.

Já vím, že všechno, jde o to, že to "všechno" musím udělat tím odhadem, protože ani já sám nevím, kolik jsem si přesně uplatnil. Prostě předpokládám, že to bylo každej rok stejně a počet roků zjistím ze smlouvy, tedy celých roků, protože vím, že necelý roky jsem rozhodně neuplatňoval, tedy ten první a poslední.

ach jo, řešim úplně to samý!
2 roky zivotni pojisteni, za ty 2 roky neco pracak,neco prace, pak zaniklej zamestnavatel,... pojistovna mi dokaze poslat ze jsem naposilal 24.000,- Kč za ty dva roky, odkupne z ukonceneho zivotka O,- kč (koncim po necelych 3 letech), FÚ mi neni schopny rict nic, nic nevidi, nic nikde nevycte, jen presne ty roky (je to jen jeden rok) kdy jsem si delal daně sam.
Vzhledem k tomu, ze od roku 2015 si klienti muzou ale i nemusi davat životko do dani, tak mi nerikejte, ze FÚ bude kontrolovat kazdy DP a "tady si uplatňoval a najednou tenhle rok ne, tak ukončil nebo nebo jen prestal uplatňovat,".
Na netu jsem si vycetl, ze za kazdy rok životka co jsem uplatnil do dani mam vypocitat 15% a to je castka kterou FÚ dluzim.
znamena to za kazdy rok 15% z 12.000 tzn 1.800 ,- kč za kazdy rok?
A nebo se sakra na to vykaslat tak jako x lidi, neresit a doufat, ze na me FÚ neprijde? To se mi trošku příčí...

Co chceš slyšet? ;-)

Máš dodanit to, co sis někdy uplatnil (jedno zda v práci v rámci ročního zúčtování daně nebo v samostatně podávaném daňovém přiznání). Snad si pamatuješ, zda jsi do té práce potvrzení o životním pojištění (kvůli snížení daně) dával nebo ne. Dalo by se to i přesně zrekonstruovat, pokud tedy máš výplatní pásky a víš, kolik ti případně zaměstnavatel vracel na přeplatku daně.