Jestli dobře chápu dotaz tak: Jsi student VŠ. Máš zařízený živnostenský list, a vzhledem k tomu že jsi student, tak živn. list máš na vedlejší činnost.
Pokud máš živnostenský list a druh sjednané práce odpovídá druhu práce na kterou máš živn. list, tak je asi zbytečné dělat dohodu o provedení práce.
Pokud přesto uděláš dohodu o PP, tak jsou dvě možnosti.
1) Zaměstnavatel zaplatí daň a o nic se nestaráš. (vhodné pokud nejsi současně podnikatel).
2) Podepíšeš prohlášení k dani, zaměstnavatel vystaví doklady a příjem uvedeš ve svém daňovém přiznání. (vhodné, pokud jsi podnikatel a musíš podávat DP.)
Z hlediska výše daně to vyjde nastejno. Ale úřadům by mohlo být podezřelé, proč děláš práci, na kterou máš ŽL, na dohodu o provedení práce.
Jednou výhodou při sjednání dohody o PP, při současném podnikání, by mohla být úspora na platbě na soc. a zdr. pojištění. To proto, že v určitých limitech (z hlavy nevím), se z odměny za provedení práce tyto pojištění neplatí, protože to není příjem z podnikání. (to by právě úřady mohly považovat za vyhýbání se.)
Pokud normálně jako podnikatel vystavíš fakturu, tento příjem je z podnikání a z tohoto příjmu se soc. a zdr, pojištění platí.
Jiná situace je, pokud uděláš práci, která není uvedena v tvém ŽL.
V tom případě na ŽL práci udělat nesmíš, ale na dohodu ano.
Například: Máš ŽL na reklamní činnost a marketing. Práce odpovídá této činnosti.
Měl bys tedy práci provést na svůj ŽL a vystavit fakturu.
Nebo: Máš uvedený ŽL a jako práci třeba provedeš vybílení garáží.
Práce neodpovídá ŽL, neměl bys ji tedy na ŽL dělat.
Můžeš ji ale udělat na dohodu o PP.
V tom případě je vhodné podepsat "prohlášení k dani" a příjem uvést ve svém DP, jako příjem ze závislé činnosti. Ušetří se tím práce zaměstnavateli, podávat za tebe DP.
Vzhledem k tomu, že jsi student a ŽL máš na vedlejší činnost, platí pro tebe určité osvobození a úlevy, jak z hlediska daně, tak z hlediska plateb na zdravotní a sociální pojištění. Tyto věci ale z hlavy nevím.