Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Výměna drobných za bankovky

Dobrý den, vím, že se nejedná o dotaz týkající se přímo ekonomiky, ale nevím kam to jinam dát. Před časem mě napadlo, že by byl dobrý nápad dávat stranou všechny kovové padesátikoruny. Teď jsem zjistil, že mám v padesátkách něco kolem 20 tisíc. Otázka tedy zní, kde mohu tyto mince vyměnit za papírové bankovky, aniž bych musel platit zbytečné poplatky, případně zda někdo neví v jaké výši se tyto poplatky pohybuji. Děkuji.

Dobrý den,

povinnost rozměňovat nominály na nominály jiné hodnoty mají pouze banky, které mají pokladní službu a také ČNB. Pokud je to do 100 ks, musí tak učinit bezplatně. Pokud vám banka odmítne vyhovět, páchá tím správní delikt za který se ukládá pokuta až do výše 1 mil CZK. výmluva, že prostě tyto nominály nemají, neobstojí. Banka také může účtovat poplatek v případě, že bankovky nebo mince, které přinášíte, nemáte roztříděné podle nominálů a zabalené zákonným způsobem (do pytlů kovové a bankovky do balíčku po 100 ks jedné nominální hodnoty). Nutno dodat, že toto platí pouze pro české koruny. Jiné měny nikdo rozměňovat nemusí. Vše v souladu se zákonem č. 136/2011 Sb. o oběhu bankovek a mincí. Zaměstnanci bank na to mají dokonce dvoudenní školení u ČNB.

Pokud se ptáte na rozměňování proto, že si chcete koupit jízdenku za 20 Kč máte pouze 2000 Kč bankovku, tak je nutno říct, že pokud vám prodávající odmítnu jízdenku prodat, páchá trestní čin proti peněžnímu oběhu, za který (pokud přivoláte policii apod.) mu hrozí až 6 měsíců odnětí svobody. Trestní čin spočívá v bezdůvodném odmítání českých bankovek a mincí. Zákon nezná právo odmítnou platbu bankovkou "nepřiměřeně vysoké hodnoty".

Martin Sidor, lektor podle zmíněného zákona

Osobně bych to řešila vkladem na bankovní účet a druhý den to vybrala v papírových :-) Předpokládám, že máte banku, u které neplatíte za vklad finančních prostředků na svůj účet. Pokud ano, porovnejte poplatky a zařiďte se podle toho co vychází lépe.

Já mám teď opačný "problém"..
U nás fungují tyhle automaty na vodu a sodovku:
https://zena-in.cz/clanek/tohle-jsem-vyfotil-automat-na-vodu
Fungují na mince. V současné době platím v qelbech jen kartou, abych na minimum zmenšil kontakt a tím nebezpečí, že chytnu nějaký koronavirus. A mince na vodu už mi došly.

BTW: Vzpomínám, občas zahlédnu zprávu, že u peněz i platných se vyskytují nějaké "anomálie" a sběratelé jsou za ně ochotni zaplatit i několikanásobně víc než kolik je nominální hodnota daného penízu. Tak pokud sem původní tazatel chodí a nějaké mince mu ještě zbyly, když si je prohlédne, možná zjistí, že shromažďovat ty mince nebyl až tak špatný nápad.