Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem světová krize a růst

Zdravím, není tu pokec tak jsem to dal do "Ostatní" doufám, že to nevadí.
Zajímalo by mne co si myslíte o tomhle.

Když je v USA nějaká krize tak to vytrouběj do světa a všude kolem vzniká kolaps protože támhle kdesi "spadla cena mražené pomerančové šťávy" třeba...celá světová ekonomika jde do hajzlu...

Co by nastalo kdyby si to američani nechali jako takové malé tajemství...nebo to alespoň tak nevykřikovali...investoři potom dostanou strach a díky tomu že přestanou investovat se to začne rozpadat...
prosím někoho kdo mi to řádně vysvětlí protože mi to furt vrtá hlavou...
díky

To je blbost co si napisal. Tie spravy za prve nerucaju celu ekonomiku iba hybu trhom a casto hybu trhom tak ako to vyhovuje zrovna americkej ekonomike. Nie je problem vypustit nejaku tu spravicku a zarobit za par dni na FOREXE zmenou kurzov miliardy. Spravanie trhu je totizto casto predvidatelne.

řeknu to takto: valná část dnešní "ekonomiky" a peněz je postavena jen a pouze na očekáváních. Ty očekáváš, že za 2 dolary koupíš v ČR něco přes litr benzinu, očekáváš, že cena akcie se pohybuje v určitém jasně daném rozpětí.

Přitom realita je taková, že peníze vznikají a zanikají, že dolar (a nejen ten) je jen papírek bez hodnoty, dtto platí pro většinu akcií (už raději nebudu zabíhat do naprosto fantasmagorických věcí jako jsou trhy s opcemi a opcemi na opce).

Tebou popsaný jev se obecně nazývá "pákování" (leveraging; resp. je to jedna z metod pákování), kdy někdo záměrně vyvolává u ostatních subjektů na trhu určité chování a využije jej k svým cílům. Mimochodem tak vznikají krize, z prostého turbulentního vývoje, který "přeroste" sám sebe.

pokud ti nestačil ten příklad, tak to zkusím jinak:

Modelová situace: kupuješ jogurt za očekávaných 15Kč v místním super-hyper. Jenže v okamžiku, kdy se zvedne cena PHM o desítky procent, tak najednou ten jogurt podraží o desítky až stovky procent, v závislosti na objemech prodejů, a to proto, že než si jej koupíš, tak v kamionu 3x objede republiku. To je ono očekávání. Ty čekáš, že ti obchodník dokáže dodat určité zboží za určitou dobu a určité peníze. To je ale spojeno s dalšími očekávaními (cena PHM, např.).

Dříve to bylo vše jednodušší, produkce měla lokální charakter, co se vyprodukovalo, to se na místě (nebo v blízkém okolí) i zkonzumovalo. Predikovatelnost vývoje byla tedy daleko přesnější a hlavně úspěšnější. Dnes situaci ovlivňují externality, o kterých by to člověk na první pohled vůbec neřekl. A navíc je celá produkce "orámována" potřebou přebytečného kapitálu zhodnotit se. Dříve docházelo k periodickým krizím, které regulovaly objem "volného" kapitálu (jednoduše řečeno, špatná investice se v krizi prokázala tím, že investor o ty peníze bez náhrady přišel). Dnes jsou krize tlumeny a kompenzovány, a to způsobuje ten efekt, že objem volného kapitálu stále roste a investoři jsou stále divočejší, protože ztratili pud sebezáchovy (někdo jim to nakonec vykompenzuje z peněz běžných smrtelníků a jedeme dál).

edit: a samozřejmě, očekávání se dá vytvářet a modelovat. Stačí k tomu dobře mířená mediální prohlášení, nebo třeba akce nějakého finančního Guru (typický je např. Sörös)

Ocakavania dobre ukazuje FOREX. Najlepsi borci, ktory vedia robit 70% uspesnost na FOREXE (pravidelne) operuju s ocakavaniami trhu, ktore su predvidatelne. Treba mat vsak pristup k informaciam, zvysok je uz len zopar algoritmov. Problemom su tie informacie.
Preto nie je dobre obchodovat na FOREXE individualne, nemozes tam byt dlhodobo uspesny.