
Kde levně převést bezhotovostně EURa na Kč?
Když chci převést bezhotovostně např. 4000 EUR na Kč, kde je to nejlevnější, bereme-li v úvahu všechny poplatky?
Díval jsem se, že rozdíl mezi kurzem bank a třeba https://roklenfx.roklen.cz je i více než 1% z převáděné částky.
FIO.................. 24,39 CZK
Europlatba.cz.. 24,88 CZK (což je prý asi 1% odchylka od kurzu ECB) https://www.europlatba.cz/zadani-platby/1000.html
Easychange.cz 25.02 CZK
Partners banka by měla používat přímo kurz ECB. Zatím jsem to ale nezkoušel.
To ale platí (myslím) jen opačným směrem, z Kč na cizí měnu:
https://www.partnersbanka.cz/kurzy
Aha, tak to nevím. Možná to tak je.
Ptal jsem se a "Kurz ECB je pouze na platby prováděné kartou, jak je psané na našem webu. Máme kurz nastavený pro standardní placení kartou, například nákupy v zahraničí, výběry v zahraničí nebo nákupy na zahraničních e-shopech."
U Roklenu je 4000€ málo, chce to >5000, pak bude poplatek poloviční:
https://roklenfx.roklen.cz/cenik/
Jak jsem už psal u kolegů, tak moje pokusy o bezhotovostní směnu skončily výběrem českých korun, návštěvou několika směnáren a následně vkladem eur na devizový účet. To celé přibližně za cenu, jakou by to stálo u transferwise. Pohybuju se v okolí Prahy, takže udělat si výlet po směnárnách okolí václaváku pro mě neni problém (lidi z odlehlých částí to mají složitější).
Já znám teda jen Fio. Tam by byl postup asi takový: Vyberete na pokladně €4000 to bude stát 250 korun přepočtených podle kurzu čnb na eura, takže zhruba 10€ (je to 0.5% z vybírané částky, min 75 max 250 korun). Možná se výběr eur musí předem hlásit, to se snadno zjistí, fio to bude mít někde napsané, nebo mají telefon i na pokladnu. Najdete směnárnu, která vám dá za ta eura nejvíc (na 4000 bude potřeba občanka nebo bude potřeba to rozdělit na víc směn). Minulý týden jsem viděl nákup eur i za 25 korun (i když koukám hlavně na prodej, ten nákup jen pro zajímavost), teď euro kleslo, tak to bude míň třeba jen 24.85. A získané české koruny (což bude cca 100 tisíc) odnesete zpět do Fio (to jde udělat i přes bankomat), což je zadarmo pokladnou i bankomatem. Tohle lze zrealizovat, pokud se pohybujete v okolí Prahy. Bude to stát jen to běhání (tak hodina času) a poplatek za ten výběr eur (valut). Jiné banky takový poplatek možná nemají (v té částce jsou to ale drobné). Případně by se z fio dalo vybrat na Slovensku, tam to nejsou valuty, tak za to poplatek neni (ale znamenalo by to výlet do Bratislavy nebo někam na Slovensko, kde má fio pokladnu).