Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podnikatel v ČR nakupuje od soukromníka v EU

Zdravím, řešil někdo z vás situaci, kdy jako OSVČ neplátce DPH nakupoval ze zahraničí od soukromníka (internetový bazar)?
Nakupuji ruční vrtačku pro použití pro své podnikání.
Plánuji převést dopředu peníze bankovním převodem z mého podnikatelského účtu na účet toho soukromníka v Rakousku.
Jak bych měl postupovat při zaznamenání do daňové evidence?

Když jsem něco kupoval v minulosti, tak jem to nakupoval na místě za hotovost v eurech, nechal jsem si od prodávajícího podepsat stvrzenku o nákupu, a následně jsem tento doklad vložil do daňové evidence . Samozřejmě jsem částku převedl na české koruny podle kurzu ČNB.

Jaký doklad teď budu potřebovat? Soukromník z ciziny mi těžko vydá fakturu. Stačí převod ve výpisu z účtu?
Soukromníkem mám na mysli fyzická osoba nepodnikatel.

Výpis určitě nestačí, nic nevypovídá o tom, komu a za co platíš. Když nevystaví fakturu, tak sepište kupní smlouvu, kde bude prodávající a předmět prodeje jednoznačně identifikovaný. Taky se můžeš na to vykašlat a vrtačku do výdajů prostě nedat.
Kupovat jako podnikatel nářadí v zahraničním bazaru… no, tvoje volba.