Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem (info) Snaha o kyberpodvod

Včera jsem zaznamenal (na sobě) první pokus o vylákání přístupu k nějakému bankovnímu účtu.

Zvonil telefon, číslo neznám, zvednu to a automat hlásí, že zítra již nebude možné používat aplikaci smart bankingu ČSOB, protože mám starou verzi (jak by to zjistili, když tuto aplikaci jsem minimálně rok nespustil, do ČSOB lezu jen v IB za pomocí smart klíče?). Že mám zadat "1" a postupovat podle pokynů. Nezadal jsem a típnul jsem to. Zjišťoval jsem, co je to za číslo, Google nic nenašel. Tak koukám na stránky ČSOB a vidím tohle:
https://www.csob.cz/csob/servis-pro-media/aktuality?id=S231206
Přesně.

Telefonoval jsem na příslušnou ČSOB linku, abych jim nahlásil číslo, odkud mi bylo voláno.

---
edit: číslo odstraněno, viz níže..

Tady jde spíš o to, že se šmejdi trefili z názvem tvojí banky nebo někde získali databázi klientů a zkouší to. Mně někdy na jaře volal jeden, co se představil jako nějaké klientské bankovní centrum nebo tak nějak a začal blekotat, že zjistili nějaké podezřelé transakce na mém účtu a že s tím musíme honem něco dělat. Když jsem se ho zeptal, jaký účet a v jaké bance a pobočce, že jich mám víc, tak se zarazil a pak zkusil tipnout ČS. No netrefil se, tu já zrovna nemám. Takže jsem ho informoval, že jeho pokus o podvod hned hlásím na Policii, tak to okecal, že si asi spletl číslo a honem zavěsil. Při podobných pokusech a pochybách se stačí zeptat na jméno s tím, že si do banky hned zavolám sám a nechám se případně pak spojit s ním. Ovšem tomu svému robotovi tohle řekneš těžko.:-)

Toto sa pomaly rozširuje i na Slovensko. Mne už 3x sa ozvala banka s tým, že môj prístup na účet bude zablokovaný, pretože mám starú verziu IB. Vtip je v tom, že v mobile mám len Peňaženku, IB cez telefón nerobím a navyše! V tej bank, kde mi údajne zablokujú účet ani účet nemám, nemal som. Jasné je, že chcú odo mňa nejakú údaje.
Ale nabudúce s nimi vybabrem. Mám doma niekoľko neplatných kariet, ak by ich chceli, tak im ich podstrčím, nech sa zadrhnú - i tak nič nedostanú. :-D Expiráciu si vymyslím.