Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Taxislužba na vedlejší činnost - daně

Dobrý den, přivydělávám si (snažím se :D) ježděním pro bolt, přičemž zároveň pracuji na HPP. Automobil používám i pro osobní účely a živnost byla založena až po nákupu automobilu - nicméně ve stejném měsíci.

Lze si uplatit daňový odpočet na auto?
Jakým způsobem si započtu ostatní výdaje pokud automobil používám i pro osobní účely(palivo, servis, opravy, pojištění, parkování atd)?
Za každou jízdu platím 25% boltu, lze toto dát do daní? Zároveň z poplatku za bolt posílám státu DPH to lze?

Pokud se nepletu měla by mít možnost si odečíst výdaje paušálně (60%) nicméně chci si první spočítat co je pro mě výhodnější.
Pokud zvolím paušální budu muset zvolit paušální i příští rok nebo se každý mohu zvlášť.

Předem děkuji za všechny odpovědi a ocením každou informaci navíc :)

První článek mi přijde starší a nejsem si jistý jak relevantní informace nabízí ( silniční daň se neplatí, paušální uplatňování je uvedeno jinak než v dalším poslaném článku).
Ve druhém zase nějaké informace jsou, ale úplně jsem tam nenašel žádnou konkrétní odpověď. )

Ještě se pokusím lépe vyjádřit svoje otázky.

1. Existují specifika co se týče daňové povinnosti pro podnikaní na vedlejší činnost(tedy bolt při hpp) ?

2. Pokud jsem auto koupil dřív než založil živnost(k obojímu došlo ve stejný měsíc) mohu uplatnit daňový odpočet ? ¨

3. Při jízdách pro bolt se z každé jízdy platí boltu 25%, následně z těchto 25% zaplatím ještě 21% DPH - Jsou tyto dva výdaje daňově uznatelné? (intuice říká - první ano, druhý ne, ale jsem laik tak se radši ptám)

4. Auto používám i pro osobní účely - jakým způsobem započíst provozní náklady do daní? (chápu, že jde o snížený - ale je to procentuálně dané pro všechny, nebo pro každý náklad zvlášť?)

5. Lze v jednom roce uplatňovat výdaje paušálně a v dalším reálné?

Děkuji za případnou odpověď :)