Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dědictví - platba daně

Ahoj, nevěděl by někdo jak a zda se platí daň v případě:

rodič držel nemovitost a bydlel v ní déle než 5 let a odhad v dědickém řízení je na 2 000 000 Kč. Zdědilo jeho dítě a prodat se podaří za 2 500 000 Kč. Platí se z rozdílu odhadu a prodejní ceny tj. z 500 000 Kč 15% nebo je to osvobozeno?

Díky pokud někdo umí poradit.

Od roku 2021 se lhůta, po které se neplatí daň, prodloužila na 10 let. Ale dani je stejně možné se vyhnout, pokud v nemovitosti majitel bydlel alespoň 2 roky bezprostředně před prodejem. Nebo pokud použije peníze z prodeje na vlastní bydlení.

Díky za odpoveď. Znamená to tedy, že i když dědic jako dítě zemřelého nemovitost prodá za víc jak byl odhad pro dědické řízení, tak neplatí daň z příjmu z toho rozdílu mezi odhadní cenou a skutečnou vyšší cenou prodeje? Rodič tam bydlel cca 60 let.