Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem špatně zadané číslo účtu

Poslal jsem peníze na účet např xxx-xxxxxxxx/0710 . Zadal jsem špatně kód banky. Měl jsem dát 0100 . Mám podat ráno reklamaci? Nebo peníze už budou zpátky na mém účtu? Je teoreticky možné, aby měl někdo stejné číslo účtu (předčíslí) u odlišných bank? že by to přišlo někomu jinému na účet?

Tak ten účet fakt existuje. Protože, když změním jednu číslici , jakoukoliv , tak už mi má banka píše, že se tam peníze nedají poslat a cílový účet neexistuje. Googluju o tom a trefit takovou kombinaci je šance menší než 1%. Hold mám štěstí.

Československá čísla (vlastně už jen česká, slovensko přešlo na IBAN) účtů používají kontrolu na dělitelnost jedenácti (stejně jako rodná čísla a několik dalších věcí z té doby). Neni tam žádná dedikovaná kontrolní číslice, i když při přidělování může třeba poslední číslo tak posloužit. Chráněné je ale jen číslo účtu, kód bynky je mimo tuto kontrolu. To že IBAN má dvě kontrolní číslice, ty dvě za CZ pak následuje kopa nul a naše české číslo, to je něco jiného. Je tam teda dvojí kontrola, jedna v původním čísle (dělitelnost 11) a jedna na úrovni IBAN, která kontroluje všechno.

Ač to zní neuvěřitelně už se mi podařilo zvorat číslo účtu tak, že bylo korektní (jinak v ostatních případech takových omylů bylo odmítnuto), naštěstí neexistovalo, takže peníze se vrátily. Dodneska je mi to záhadou, protože právě u dělitelnosti 11 musíte udělat aspoň dvě chyby, aby se nenarušila a já, pokud si pamatuju, zvoral jen jednu číslici.