Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) - ako sa vyrovnať s manželom?

Dobrý deň,
potrebujem poradiť s jednou ekonomickou hádankou. Počas manželstva sme si kúpili 2 byty – 2 izbový a neskôr 3 izbový. Rozviedli sme sa, tento majetok je teda BSM 1:1. Dohodli sme sa, že ja s našimi spoločnými 3 deťmi zostávam vo väčšom 3 izbovom byte a môjmu ex-manželovi zostane 2 izb.byt. Chceme to oficiálne rozdeliť v banke (na byty sú hypotéky) a aj na katastri, ale nemôžeme, lebo môj ex-manžel požaduje najskôr odo mňa finančné vyrovnanie, nakoľko ja zostávam vo väčšom a teda drahšom byte. A tu je kameň úrazu – OK, vyplatím ho, ale koľko by som mu mala dať, aby to bolo ekonomicky správne a aj pre obe strany férové? Súčasná trhová cena 3 izb.bytu je 160 000 € (hypotéka naň nesplatená ešte vo výške 40 000 €) a cena 2 izb.bytu 110 000 € (hypotéka 24 000 €). Aký vzorec mám na to použiť? Koľko by ste mu na mojom mieste zaplatili? Ďakujem za pomoc.

Změna předmětu, původně: BSM (host)

Co my tu napíšeme je naprosto irelevantní, pokud s tím nebudete oba souhlasit.

Ale šel bych na to třeba takhle:

Hodnota většího bytu: 160 000 - 40 000 = 120 000
Hodnota menšího bytu: 110 000 - 24 000 = 86 000
Průměr: (120 000 + 86 000) / 2 = 103 000

Hodnota většího bytu je vyšší než průměr o: 120 000 - 103 000 = 17 000
Což je částka, která by mohla stačit jako vyrovnání.

Ale pak jsou tu další otázky. Např: Jsou součástí vyrovnání jenom ty byty? Obvykle společný majetek obsahuje i další položky. Nemělo by se při vyrování zohlednit i to, že se budete starat o děti?