Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Daňové přiznání

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní. V červnu minulého roku jsem nastoupila na HPP, které jsem v září ukončila. Zaměstnavatel mi přispíval na investiční životní pojištění, které jsem momentálně také ukončila(svoje příspěvky jsem si nezdaňovala). Zároveň jsem v září nastoupila na vysokou školu a začala pracovat na DPP.

Musím dodanit příspěvky zaměstnavatele na IŽP i když jsem momentálně studentka?
Podá za mě zaměstnavatel daňové přiznání i když u něj momentálně už nepracuji?

Příspěvky zaměstnavatele ze zrušeného pojištění se berou jako příjem ze závislé činnosti (jakoby "zaměstnání") a je nutno je zdanit.

Zaměstnavatel NIKDY za zaměstnance nepodává daňové přiznání. Může maximálně provést tzv. roční zúčtování daně, a měl by to provádět poslední zaměstnavatel, tedy ten "DPP". Nejjednodušší bude, když si od obou vyžádáš Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2022 a přiznání podáš sama. Bude to docela jednoduché a pokud jsi nějakou daň platila, určitě ti bude vráceno x tisíc, klidně i přes deset (pokud jsi tolik na dani za rok zálohově zaplatila).

V zaměstnání se počítá sleva na dani (2570 Kč) měsíčně. V ročním zúčtování nebo přiznání má člověk nárok na slevu 12*2570 Kč; pokud jsi v 1-5/2022 nikde nepracovala, slevu za ty měsíce jsi neměla jak uplatnit. Pokud bys tedy zaplatila na rok 2022 na zálohách daň třeba 10.000, ročním vyúčtováním či přiznáním se ti celá tato částka vrátí.

Konkrétněji odpovědět nejde.