Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podnikání v insolvenci

Zdravím,

kvůli dluhům mám insolvenci, už cca půl roku a za ani ne rok bych to měl mít splacený celý. Chci začít podnikat - založit živnostenský list. Podle insolvenčního správce klidně můžu, není to v insolvenci omezený, jenom kdybych chtěl něco od věřitelů apod., nemůžu s tím počítat, v insolvenci prý nikdo nic nechce řešit, třeba materiál atd.
Peněz mám teď docela dostatek.
Chci mít ještě rychleji splaceno a mít živnost na vlastní nohu. Správce říkal, že klidně můžu, pro soud to bude dokonce polehčující okolnost za "snahu", jenom prý budou jiné splátky a odvody.
Mám klasický zaměstnání a první rok by se pro mě prý nemělo nic měnit kromě splátek na dluhy, té částky.

A mě zajímá jak to je? Není vůbec jistý, že to bude vynášet, určitě ne hned, ale chci to zkusit.

Jak se pak případně řeší odvody a další věci a co se děje v případě, kdy nemám žádný zisk, ale vůbec žádný?

Pokud máš podnikání jako hlavní činnost, platíš minimální odvody (což je dnes cca 5500 měsíčně) i kdybys měl miliónové ztráty.
Pokud podnikáš při zaměstnání, které je tvým hlavním zdrojem příjmů (a podnikání deklaruješ jako vedlejší), při ztrátě odvody neplatíš. Při zisku platíš odvody podle jeho výše, neplatí minimální odvody, můžou ti vyjít nižší.

Se zálohami to může být různé, výše uvedené platí při ročním přiznání.

Dobře, díky za odpověď. Hlavní zaměstnání mám a byla by to jako vedlejší činnost, minimálně následující cca rok, dva. Zaměstnavateli se prý tahle skutečnost hlásit nemusí když to není ve stejné oboru, ve kterém podniká on? Jestli chápu správně, první rok by se co se týká placení daní neměl nic řešit a řeší to ještě zaměstnavatel. Až bude dańové přiznání, to si prý už dělam sám.

první rok by se co se týká placení daní neměl nic řešit a řeší to ještě zaměstnavatel

Nerozumím. Pokud začneš podnikat dnes, žádné daně, týkající se letošního roku, za tebe zaměstnavatel řešit nebude. Příští rok do 31.3. podáš sám daňové přiznání, jehož součástí budou i příjmy ze zaměstnání (speciální formulář od zaměstnavatele).

Něco si o tom všem naštuduj, najdi si daňaře/účetního. Evidentně vůbec netušíš, co a jak :-)