Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Faktura k vratné kauci

Áhoj, mám eshop, ze kterého posílám zboží vždy prvně na zkoušení, tedy zákazník zaplatí plnou cenu formou kauce a buď si věc nechá nebo ne.
V 70 % se mi zboží vrací. Je nutné na tyto kauce vždy vystavovat fakturu, i když jsem zboží neprodala, vrátilo se mi? Kauce mi chodí na účet, z účtu zase vracím.

Možná je to blbý dotaz, ale účetní je po mě chce. Mě už z toho trochu hrabe, pač když pošlu 10 balíku týdne a 8 se jich vrátí, dělám papíry úplně k ničemu... 🤔

Moc děkuji za věcné odpovědi 😊

Fakturu na kauce (doslova)… to snad účetní nechce. Faktura na zálohu je terminologicky naprostá hovadina :-p

Na tvém místě bych si nechal zaplatit zálohu (prostě tu "kauci" bych nazval jinak) a pokud by si zákazník zboží ponechal, vystavil bych fakturu a přijatou zálohu započítal na její úhradu. Pokud by zboží vrátil, vrátil bych mu i zálohu. Takto jednoduše lo lze provádět, pokud nejsi plátce DPH - a je to podobné, pokud vedeš účto nebo DE.

V případě, že jsi plátce DPH, je to složitější, na přijatou zálohu jsi povinen vystavit daňový doklad o přijaté platbě a pak se s tím vypořádat při konečném uskutečnění či neuskutečnění zakázky.

Mně by naopak hrabalo z toho, pokud by se mi vrátilo 80% zakázek…