Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zpětný prodej zboží

Dobrý den, mám dotaz ohledně modelové situace:

Já firma A (plátce DPH) prodám zboží firmě B (plátce DPH). Firma B zboží nevyužije a chce mi ho vrátit, je nějaký problém, pokud Firma B nám ho prodá zpět (tzn. klasická faktura), nebo je nutné, abychom vystavovali dobropis? Vše proběhne v rámci jednoho kal. měsíce.

Děkuji za odpověď.

Úplně papírově nejjednodušší by bylo, kdybyste oba původní fakturu hodili do koše a tys vystavil novou (s původními datumy), už se sníženým množstvím - když už je to v jednom měsíci a pokud ti tu původní fakturu už nezaplatili. Tohle ale půjde spíše u malých firem, ne u molochů. A není do účetně správně, ale kdo by to rozporoval, že?

Jinak vystav dobropis (opravný daňový doklad).

Jde mi o to, že když vystavím dobropis, tak přijdu o daný obrat, jsem zavázán bance kvůli financování, že dosáhnu určitého obratu prodeje. Proto se mi nechce dělat dobropis na tuto zakázku, ale raději bych to nakoupil zpět přes fakturu. A ptám se zda je to nějaký účetní, právní problém a zda ho např. FÚ může rozporovat.

Děkuji moc