Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Státní protiinflační dluhopisy

Právě bylo spuštěno další upisovací kolo, více třeba tady: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zachrante-stat-babisova-vlada-zacala-prodavat-nove-dluhopisy-republiky-175089

Co mě ale překvapilo, je diskuze pod článkem - tolik lidí s nulovým povědomím o investicích do státních dluhopisů (a rizicích či výhodách) jsem opravdu nečekal. Nu, každého věc…

---
Asi by to patřilo do "pokec", ale tato kategorie tady není.

Já jsem nakoupil ve 12. upisovacím období (tedy v tom právě skončeném). K nákupu jsem použil prostředky, které mi dosud ležely na spořicím účtu ve Fio bance, kde je aktuální úroková sazba 0,05%. Jako konzervativní investor se moc nehrnu do investic v akciových fondech a zároveň se mi nechce platit provize nějaké tetě, co mi u přepážky poradí, co koupit.

Výhody Protiinflačních dluhopisů pro mě jsou:
1. nejsem omezen částkou, jako třeba i Stavebního spoření, kde musím pro optimální výnos vložit 20 tisíc Kč ročně,
2. vše lze díky eIdentitě zařídit od počítače, nemusím nikam chodit,
3. za zřízení, vedení ani výplatu nic neplatím (opět srovnejte s podmínkami stavebního spoření),
4. vložené finance lze 1x ročně získat v plné výši zpět,
5. peníze spravuje přímo ČNB, prostřednictvím MFČR, tedy investice je bezpečná (pokud nepředpokládáme krach státu).

Nevýhodu vidím jedinou a to sice fakt, že výnos je skutečně pouze a jenom roven míře inflace, tedy nevydělám nic navíc.

Informace, se kterými jsem se setkal a nejsou tak docela pravda:

Otevření majetkového účtu něco stojí. Tohle je pravda, pokud jej nedokážete zřídit sami a bude to za Vás dělat bankovní úředník.
Peníze nedostanu zpět dříve, než za 6 let - jak jsem psal, lze je získat zpět jedenkrát ročně, podáním tzv. Žádosti o předčasné splacení.
Za předčasnou výplatu platím pokutu. Neplatíte, MFČR na svých stránkách výslovně uvádí, že je bezplatné, dokonce nepřijdete ani o dosavadní výnos:

Podáním žádosti o předčasné splacení vlastník dluhopisů nepřichází o nárok na výnos dluhopisů za výnosové období, ve kterém podává žádost o předčasné splacení.

Vklady nejsou pojištěny jako v bance. Toto pravda je, nicméně vzhledem k povaze produktu, je pravděpodobnost toho, že o peníze přijdete, rovna pravděpodobnosti, že tento stát vyhlásí bankrot.

Pokud se toho bojíte, státní dluhopisy nekupujte, případně 8.–9. října 2021 volte tak, aby státní bankrot nehrozil.