Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Náklady podniku

Dobrý večer, moc bych prosila o pomoc, máme úkol z distanční výuky, kdy jsme měli nastudovat náklady a jejich členění.
Neporozuměla jsem, co znamená typické, tedy nemám určit jen variabilní, protože fixní jsou asi u všech jednotek stejné?

Otázka - Uveďte příklady nákladů, které jsou typické - co to znamená typické - variabilní?
Zároveň prosím o kontrolu

při výrobě kapesníků - náklady na materiál pro výrobu, dále nevím.....

v dopravním podniku - náklady na pohonné hmoty, tisk jízdenek, údržba vozidel

v prodejně kosmetiky - náklady na nákup zboží, obalový materiál ....

Předem moc děkuji za pomoc.

Co ti není jasné na definicích?

Fixní náklady jsou náklady, jejichž objem není přímo závislý na objemu výroby.
Fixní náklady tak nezahrnují to, co by se nějak neoddělitelně vázalo s každým jednotlivým vyrobeným zbožím (nebo poskytnutou službou).

Variabilní náklady jsou náklady, jejichž výše roste spolu s objemem výroby. Variabilní náklady tak v sobě vždy zahrnují něco, co se neoddělitelně váže s každým vyrobeným zbožím (nebo poskytnutou službou).

Příkladem variabilních nákladů může být nákup obalové techniky, materiálové náklady, úseky, které bezprostředně souvisejí s výrobou (např. kontrola kvality, distribuce), mzdové náklady zaměstnanců nebo odměny živnostníkům podílející se na výrobě (zejména pokud je odměna/úplata definována „od kusu”).

Když si vypíšeš seznam nákladů, tak si je přece můžeš rozdělit na to, jestli se vztahují k ceně kusu nebo jestli jsou stejné bez ohledu na to, kolik toho vyrobíš - třeba náklady na nájem provozovny.