Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kryptoměny - danění směn kryptoměn za jiné kryptoměny

Zdravím,
jak je to s daněním kryptoměn, když je budu směňovat za jiné? Jednoduchý příklad, co mě zajímá:
1) Koupím kryptoměnu A za 100 Kč
2) Cena dané kryptoměny A stoupně na 1000 Kč
3) Kryptoměnu A v hodnotě 1000 Kč směním za kryptoměnu B (zisk 900 Kč, což by znamenalo, že to musím uvést do daňověho přiznání a 15% daň)
4) Cena kryptoměny B klesne na 100 Kč
Co teď? Musím platit daň ze "zisku" z kryptoměny A nebo to vůbec nejsem povinen někde uvádět?

Posuneme to o kousek výš:
1) Koupím kryptoměny A, B a C, každou za 100 Kč
2) B a C spadne na 0 Kč, A stoupne na 300 Kč a já ji směním na fiat a vyberu. B a C nechám tak.
Stejné otázky jako výše.

A na závěr - jak se to vlastně uvádí do daňového přiznání? Dělat podobné obchody každý den, tak na konci roku v tom bude takový bordel, že se v tom nevyzná ani prase.

V otázce zdanění kryptoměn jsou velmi rozdílné názory a jasno v tom nemá ani finančák.
Z mého pohledu je to stejné jako zdanění akcií, obchody na FORExu apod.
Určitá vstupní částka, pak následuje x úspěšných/neúspěšných obchodů a výsledkem je zisk nebo ztráta. Tu následně daním s tím, že uplatním počáteční náklady. Je to obyčejná burza, jen se obchoduje s kryptoměnami místo s komoditami.

Jeho druhý případ jsou vstupní náklady 300, zisk 300 takže výsledek nula. 2 měny nechal, takže po jejich nárůstu a prodeji pak plná částka do zdanění.
Druhá možnost je uplatnit náklady individuálně pro měny - 300 zisk, 100 náklady, daň z 200,-
Po růstu ceny a prodeji dalších měn pak postupuje stejně - pro každou náklady 100,- a daní rozdíl ze zisku.

Důležité je finančáku prokázat náklady - převod peněz a příjem.

Ano, jediný důvod, je, že z toho stát má víc peněz, protože pak daníš jen úspěšné obchody, což je nesmysl.
Podkladem pro další obchod jsou opět vynaložené náklady, což může být ta ztráta z minulého obchodu.
Nemůžeš počítat pouze vklad a zisk z úspěšných obchodů, ale musel bys tam zanést náklady pro každý obchod.
Ve finále, když to vše takto posčítáš je to vklad jako náklad a výsledná částka jako zisk. Ty průběžné peníze se nikam ztratit nemohou ani nemohou vzniknout z ničeho jiného než obchodů.