Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno DPH - rozdíl mezi plátcem a neplátcem

Zdravím, měl bych takovou otázku. Uvedu to na přikladu.
Nejsem plátce DPH. Chci vyrábět třeba chleba. Abych jej udělal potřebuju třeba mouku a cukr. Náklady na mouku a cukr jsou 1000,- Kč včetně DPH. (DPH zaplatím na surovinách - 130,44 Kč(15 %)) Tento chleba chci prodávat za 1500,-. Prodám jej za 1500,- a zisk je 500,- Kč.
Má otázka zní, jestli to takhle jde v případě, že nejsem plátce DPH nebo i přesto, že suroviny bude platit včetně DPHčka, tak i potom musím odvést DPH z toho finálního produktu.

V případě plátce DPH by to bylo takto: Zaplatím 869,55,- Kč za suroviny a prodám za 1500,- (1304,35 + DPH 15 % - 195,65). Celkový zisk tedy 434,8 Kč. Takže na DPH zaplatím celkem těch 195,65,-.

Je mi jasné, že po překročení tržeb 1 milion se stejně jako plátce DPH musím zaregistrovat.
Příklad berte opravdu jako příklad, samozřejmě, že nebudu prodávat chleby za 1000,- Kč.

Snad je má otázka srozumitelná. Díky za odpovědi.

Změna hloupého předmětu, původně: DPH (host)

Ještě tam ale musíš zakalkulovat to, že si uděláš odpočet DPH z dalších nakupovaných věcí. PHM, energie, různé režijní náklady, nájem, nakupované služby, nářadí, atd. atd. Ten tvůj zisk se pak může (jako plátci) pak oproti neplátci (bez nároků na odpočet DPH) zvyšovat.

Na druhé straně další povinnosti v evidenci, dražší účetnictví.