Zalozeni sro, na co si dat pozor?
Ahoj,
planuji zalozit sro s jednim spolecnikem (toho cloveka znam pul roku, duveruji mu, ale muze se z nej vyklubat idiot), ktereho sem potkal, jelikoz tomu nerozumim, dohledavam si informace.
Ja budu jako spolecnik.
Me otazky jsou:
1. Na co si dat pozor?
2. Pracuji na hpp, musim nejak resit zivnost? Ocekavam ze prvni rok nebude firma generovat pro me zisk, ale veskery zisk bude ve firme pouizit na propagace a naklady a az po roce zacneme resit vyplaty - musim nekde delat nejaky priznani neceho?
3. Co se stane kdyz se pohadame a ja budu chit z firmy odejit? Co se svym podilem? Lze se ho kdyztak nejak vzdat?
4. Hrozi mi nejaky bankrot/exekuce pokud on jako jednatel neco pokazi?
Dekuji za odpovedi, prosim, nehejtujte me ze si to mam dohledat na google, cerpam z vice zdroju a kazda zkusenost se hodi.
Pripadne muzete doporucit nejaky overeny zdroje kde se to docist? Internet je plny clanku, atd, ale mam strach nekterym verit.
Diky za rady a stastne a vesele.
Určitě bych doporučil se sejít s nějakým právníkem a tohle s ním probrat osobně. A taky mu samozřejmě dát přečíst společenskou smlouvu.
Případně si přímo přečíst příslušné zákony. Ne na všechny otázky je jednoduchá a jednoznačná odpověď pokrývající všechny alternativy.
Živnost být nemusí. Společník může být zaměstnanec firmy. Ale taky se nemusí vůbec zúčastňovat každodenní činnosti firmy a jenom si nechat vyplácet podíl na zisku. Podíl na zisku se daní srážkově a už se dál neuvádí.
Podíl se dá převést, ale je tam spousta "ale".
Společníci ručí svým majetkem jenom do výše nesplaceného podílu vkladů. Pokud je vše splaceno hned na začátku, už společníkovi v zásadě nic nehrozí.
Dekuji, urcite to s pravnikem proberu. Jinak receno, pokud nebude spolecnikum nic vyplaceno - nemusi nic danit a tedy nemusi nic resit.
Dekuji.
Dolezita je spolocenska zmluva.
1.
Tam je dolezity podiel, min 50% pre teba to ti je snad jasne.
Dolezite je, kto bude konatelom. Mozete byt aj dvaja a kazdy moze konat samostatne...co ma svoje vyhody aj nevyhody samozrejme. Opat zalezi na Spolocnskej zmluve.
2. NIe iba v pripade vyplaty dividendy, pretoze ta sa dani.
3. Upravuje spolocenska zmluva, kde byva (zvycajne), ze svoj podiel sice predat mozes, ale najprv ho musis ponuknut spolocnikovi. Je to kvoli tomu, aby sa do firmy nedostali cudzi ludia bez suhlasi ostatnych.
4. Hrozi exekucia majetku firmy, tvojho osobneho nie.
Zapomněl jsi na pravomoci jednatele. On má právo uzavírat smlouvy, nakládat s firemním majetkem.
V společenské smlouvě by měly být stanoveny nějaké limity, kdy může jednatel rozhodovat sám a kdy to podléhá souhlasu společníků.
Jinak by se mohlo stát, že si jednatel koupí auto, zadluží firmu, ...
i tak maximalne pride o tu firmu a co do ni vlozil ...
IMHO
- pokud ta spolecenska smlouva neni nejaka hodne nestandardni kokotina a ty nejsi extrakokot a svuj podil ve firme mas splaceny, tak prinejhorsim prijdes o tu firmu, vlozenou praci a cas a dobre jmeno
- pokud je ovsem spolecnik extrakokot a zacne prez tu firmu lifrovat kradene zbrane nadivane drogama na zaklade zfixlovanych dotaci a kraceni dani, tak te muzou vysetrovat, jestli v tom s nim nahodou taky nejedes
Ale pokud jste jen noumove typu pat+mat, tak by se nic strasneho stat nemelo, prave pro takove ty sro jsou mineny, aby maximalne prodelali co do toho vlozi ale ne zbytek majetku.
Ono úplně stačí, když ten jednatel bude odklánět zisk k sobě
Nic, coby se už miliónkrát nestalo.