Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem OSVČ platba záloh v nouzovém stavu

Dobrý den,
chtěl bych tak nepřímo navázat na předchozí dotaz, který se týkal platby přehledů pojištění za minulý rok.
Zajímalo by mě, jestli se někdo vyzná v aktuálních hlášeních vlády, protože já v tom mám celkem zmatek. Rozumím tomu, že minimální zálohy jsou na 6 měsíců odpuštěny, ale co když je chci i tak platit? Bude se mi to automaticky počítat za období od září? Bude s tím daňové přiznání za 2020 nějak počítat?

Ja platim vsetko dalej, pretoze odpustenie nie je odpustenie, ale len odklad, takze ta tie zalohy dobehnu neskor. A ta prava kriza este len pride, takze nie je dobre si zacat robit dlhy uz teraz.
Pocitat sa to bude podla mna normalne ako rok predtym.

Treba citat s porozumenim.

Nově schválený zákon odpouští na půl roku všem živnostníkům platby povinného důchodového pojištění. OSVČ tak nemusí od března do srpna 2020 platit zálohy na pojistné. Pokud podají přehled o příjmech a výdajích do 3. 8. 2020 a zároveň do tohoto data uhradí doplatek pojistného, bude jim prominuto penále.

Ale je mozne, ze sa mylim, ale divil by som sa keby vas stat so zivnostnikmi az tak sucitil;o)).

Ano, to co cituješ, odpuštění penále, se týká toho, že máš rovněž o půl roku prodlouženou dobu do které musíš podat přehledy za pojištění (a daňové přiznání) za rok 2019. Tj, penále z prodlení jsou ti automaticky odpuštěny, to ale nesouvisí s pojištěním za měsíce 3-8 roku 2020. Z vlády chodí každý den jiné informace, nejdříve ta podpora živnostníků nebyla moc vidět, ale opozici se to nelíbilo, taky že ty zákony procházely v krátkém čase mnoha změnami. Viz program pětadvacítka. No stále si myslím, že minimální zálohy jsou prominuty, samozřejmě to pak člověk doplatí dopočtem z příjmu při dalším DP.