Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vrácené částky za léky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat babička pravidelně má léky na předpis jak je to s jeho vrácením u vozp.
Každý mesic zaplatí za léky cca 300 Kč měsíčně je jí vice než 70 let.
500 Kč u pojištěnců starších 70 let ale nijak tomu nerozumíme.
Můžete mi to prosím vysvětlit.

Těch 500 Kč je útrata za doplatek na léky za celí rok a když to vychází na třeba na 800 Kč za rok tak by vrátili 300 Kč. Je to správně.

Babičce to vychází cca 4000 Kč ročně na doplatky, ale za celou dobu nikdy nic ji nepřišlo od vojenské zdravotní pojišťovny.

Jak to tedy je.

Moc vám děkuji za odpověď.

Spíše si myslím, že na náhradu možná nevznikl nárok. Adresy lidí bere ZP z centrální evidence obyvatel ministerstva vnitra (či jak se to jmenuje). A i kdyby složenka došla někam jinam, bez občanky ji nikdo nevybere, platna by se vrátila po 30 dnech zpět na ZP.

Jak píše karel nad tebou, zavolat tam, hned bude jasno.

Není doplatek a doplatek. Když mi doktor doporučí a napíše recept na vitamíny za tisíce, já tisíce zaplatím v lékárně, nemám nárok ani na korunu vratky ani kdyby mi bylo sto let. Něco jiného jsou klasické léky s doplatkem. Na každé krabičce a i na účtence je to rozepsané, kolik se "uzná". Podrobnosti ale nevím.

Nevím jak u VoZP, ale u VZP si každý může (na internetu) zřídit účet, kde vše vidí. platbu pojistného, čerpání služeb/výkonů, "uznatelné" doplatky na léky.

...nijak tomu nerozumíme...

Jeden známý prohlašoval: "Když sem blbej, tak se zeptám." Já to o sobě neříkám, ale řídím se tím. Tak se zeptej v babiččině zdravotní pojišťovně, jak ti tu někdo radil.
A zjisti si, co je to za léky a jaká část z té ceny je cena léku a jaký je zbytek - doplatek. Některé lékárny nabízejí určité léky bez doplatku. A existují i generika (stejně účinné léky jiného výrobce) co mohou být levnější než to co předepsal lékař. I když 300Kč měsíčně za léky není žádná horentní suma.

Co se týká vrácení od zdravotní pojišťovny, snad zdravotní pojišťovny vyplácejí částku co přesáhne 5kKč za léky ročně, tak babička té částky možná nedosáhla. Ale nevím to určitě.

Ochranné limity doplatků:
Aktuální výše maximálních ročních doplatků za léky je u následující:
Pro děti do 18 let (včetně 18letých) je limit 1 000 Kč.
Pro pojištěnce od 19 let do 64 let je limit stanoven na 5 000 Kč.
Pro seniory nad 65 let (včetně 65letých) je limit 1 000 Kč.
Pro seniory nad 70 let (včetně 70letých) je limit 500 Kč.
Pro některé invalidy je limit 500 Kč.
Pokud je limit překročen, tak zdravotní pojišťovna přeplatek pojištěnci vrátí (a to každé čtvrtletí), a to dvěma formami:
dopisem s poštovní poukázkou,
převodem na zvolený bankovní účet.

To je hezký, ale háček (nebo spíš obrovskej hák) je v tom výpočtu limitu doplatků z generických léků.
Táta (82) potřebuje jeden z léků speciální, ne-generický (po něm se mu dělá špatně, nějak se to bije s ostatníma lékama, co bere). Na ten speciální doplácí asi 300 Kč, u generického je doplatek 50 Kč - a právě tento malý doplatek se mu počítá do limitu...