Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrácení vratné kauce při předčasném ukončení nájemní smlouvy?

Dobrý den
V případě že mám pronájem na dobu určitou - 1 rok a smlouvu se rozhodnu ukončit předčasně - např. po 6-ti měsících, případně třeba i jen po 3 měsících. Předpokládám že je mi majitelka bytu povinna vrátit vratnou kauci (ve výši 1 nájmu v mém případě) - samozřejmě za předpokladu, že nemám nedoplatky, byt jsem nijak neponičil atd. Je to to pravda? Podle mě je vratná kauce jen na toto a majitelka si ji nemuže nechat jako nějaký "trest" za to že z bytu odcházím předčasně (a ne až za celý jeden rok) (např. protože se mi tam nelíbí - velký hluk od sousedů což mi majitelka neřekla, péřípadně si kupuji vlastní nemovitost). Podle mě mi musí vratnou kauci vrátit a nemá žádnou oporu v zákoně aby si ji z tohoto důvodu nechávala...
Děkuji

Kauci si nechat nemůže. Na druhou stranu není předčasné ukončení nájemní smlouvy na dobu určitou zase tak jednoduché a musí k tomu podstatný důvod.
Koupě vlastní nemovitosti takový důvod určitě je, ale že se tam najemníkovi nelíbí, už zase tak moc ne.