Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Sleva na poplatníka

Nastoupil jsem do nové firmy od 3.6.2019 a právě jsem obdržel výplatní pásku za 6/2019 kde nebyla uplatněna sleva na dani poplatníka ve výši 2070,- Kč. Na můj dotaz proč nebyla uplatněna sleva na poplatníka mi účetní odpověďěla, že cit. "sleva na poplatníka se uplatňuje od dalšího měsíce, v červenci ji budete mít již zohledněnou a peníze za červen se Vám vrátí ve vyúčtování za rok 2019".
1) Má účetní pravdu?
2) Na základě jakého předpisu mi nebyla uplatněna sleva na poplatníka již za 6/2019?

Dík

Pokud pracovní poměr začne v průběhu měsíce, nemůže si být zaměstnavatel jistý, že sleva nebyla uplatněna už u předchoziho zaměstnavatele.
Pri ročním zúčtování daně případně po podání daňového přiznání, se to srovná.

Pokud pracovní poměr začne v průběhu měsíce, nemůže si být zaměstnavatel jistý, že sleva nebyla uplatněna už u předchoziho zaměstnavatele.

To si nemůže být jistý nikdy :-)
Právě teď jsem dělal přiznání člověkovi, který podepsal Prohlášení u obou zaměstnanců současně (hlavní pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti). Bude se (zaměstnanec) divit ]:)

1.6. a 2.6. byla sobota a neděle. Pokud zaměstnanec donesl i zápočtový list minulého zaměstnavatele (předpokládám ukončení PP v pátek 31.5.2019), nový zaměstnavatel by si jistý být mohl. Já, když mi někdo odchází v průběhu měsíce, do zápočťáku vždy uvádím, zda sleva na poplatníka byla poslední měsíc uplatněna.

Podobné případy:
https://business.center.cz/diskuse/898937/
https://www.adar.cz/online-poradna/12096-nastup-do-zemestnani-v-prubehu-mesice

Slevu na poplatníka určuje zákon. Ano, je to 2 070,- a máte na ni nárok vždy u jednoho zaměstnavatele v měsíci, s tím, že pracovní poměr má vždy přednost. Navíc vy nemůžete mít dva pracovní poměry najednou! Myslím si, že jste do toho nástupu neodpracoval směny jinde? Pokud ano, strhne to zaměstnavatel minulý a vy mužete podepsat "růžový papír" až od 7/2019 u zaměstnavatele B ... tudíš se neuplatňují slevy u zaměstnavatele B ale A. Pokud jste ale nikde nepracoval před nastupem do zaměstnání ve stejném měsíci tak musíte podepsat "RP" a pak máte nárok na uplatnění slev a postup je NEZÁKONNÝ.

Pamatujte, že účetní si mnohdy zákony vykládají podle sebe! Proto se snažím je na rekvalifikačních kurzech "propleskat" když je to učím správně

Díky za reakci a jako zakladatel dotazu budu reagovat na Váš příspěvek.

Myslím si, že jste do toho nástupu neodpracoval směny jinde?

Ano, do 2.6.2019 jsem byl v evidenci Úřadu práce (cca 2 měsíce)

Pokud jste ale nikde nepracoval před nastupem do zaměstnání ve stejném měsíci tak musíte podepsat "RP" a pak máte nárok na uplatnění slev a postup je NEZÁKONNÝ.

Vůbec nerozumím této větě, proč je takovýto postup NEZÁKONNÝ?

Navíc vy nemůžete mít dva pracovní poměry najednou!

Takovýto názor snižuje celkovou hodnotu všech Vámi uvedených informací, protože LZE mít dva pracovní poměru najedou, označují jako SOUBĚŽNÉ pracovní poměry.