Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej aut a zdanění

Zdravím, chtěl bych si při práci přivydělávat občasným prodejem aut, nějaké výhodně koupím, opravím a prodám dál. V autech se vyzám takže to pro mě není problém, ale vůbec netuším jak je to s případným zdaněním, nebo zdali bych pro to potřeboval rovnou živnostenský list? Řekněme že bych prodal třeba 8 aut za rok.
Auto bych měl po koupi napsané na sebe a poté zase přepsal na nového majitele, pokud auto nemám déle jak rok má se to prý uvádět v daňovém přiznání. Pokud bych prodal těch 8 aut za rok, stačí poté rozdíl mezi kupní a prodejní cenou uvést v daňovém přiznání jako ostatní příjem a zdanit 15%, nebo je to jinak? Díky za případné rady!

Psal, že bude auta přepisovat na sebe. Pokud zároveň podniká, ze všech firemních aut bude SD odvádět. Je jedno, jestli s ním jezdí nebo ne. Pokud by kupoval nepojízdné vraky bez značek a zázrakem je předělával na auta po důchodci z Německa, pak z těch vraků bez papírů by daň neplatil.

Pokud to bude fungovat tak, že třeba 1.2. koupí auto za 150.000, přihlásí jen na sebe, bude následně vylepšovat, pulírovat, a 31.5. najde kořena, kterému to prodá za 180.000, za 4 měsíce bude muset SD platit. Pokud by k přepisu na něj nedošlo - například já bych mu staré auto svěřil, aby jej zrenovoval a sehnal kupce, pak by SD platit nemusel. Kupující by vysázel 180, já bych dostal 150 a přepsal bych auto rovnou na toho kupujícího. On by pak byl jen opravář a zprostředkovatel prodeje, za co by měl těch 30k.

Podla mna ma pravdu JaFi, pretoze je rozdiel mat pisane auto na seba ako fyzicku osobu nepodnikatela a pisane na seba ako SZCO.
Ja mozem mat kludne dve auta, jednu pisane na "firmu"cize vedene v majetku a vlastnikom som ja SZCO s ICO, platim cestnu dan, mozem si davat prevadzku do nakladov atd...druhe auto vlastnim ako sukromna osoba nepodnikatel a cestnu dan neplatim.
Samozrejme ak chcem to auto predat dalej musel by som najprv spravit zmluvu sam so sebou a predat si ho na ICO a az nasledne ho mozem predat cez SZCO.

To je pravda, ale náš tazatel nebude nepodnikatel. A sám psal, že auta bude na sebe (= tedy na firmu, protože 8 ročně) přepisovat, opravovat a dál prodávat. V tom případě bude SD platit.

Samozrejme ak chcem to auto predat dalej musel by som najprv spravit zmluvu sam so sebou a predat si ho na ICO a az nasledne ho mozem predat cez SZCO.

??
Na Slovensku nemůže fyzická osoba nepodnikatel prodat auto jiné fyzické osobě? Ten přepis na firmu se mi zdá naprosto zbytečná komplikace. A smlouvu sám se sebou (občan vs. tatáž fyzická podnikající osoba) v ČR neuděláš, ty bys akorát mohl auto vložit do majetku podnikající FO.

-----
Ale dohadujeme se tu zbytečně, myš plyš nereaguje…