Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak ovlivní paušal na auto platby zdravotního pojištění

Dobrý den. Jsem v důchodu ale podníkám malo jako OSVČ. Do daňového přiznání na rok 2018 mám přijem 150000,-( řádek č. 101 př.1) a výdaje 120000,- ( řádek č.102. př.1). Paušál na auto 60000,- uplatňují v př.1 řádek 106. Daň z přijmu nezaplatím, ale paušal na auto neovlivní vůbec moji platbu zdravotního pojištění u VZP, protože do přehledu OSVČ pro VZP uvádím pouze udáje z ř. 101 a 102. Je to tak spravné? Děkují Jordan

Pokud používáš prokázané výdaje, paušální náhrada auta je normálním výdajem, snižující zisk a tudíž i snižující základ pro výpočet zdravotního pojištění.
Pokud používáš výdaje procentem z příjmu (80%), žádný další paušál na auto uplatnit nelze, v těch 80% je už vše.

--
Nad rámec dotazu: rád bych viděl, jak při kontrole ze strany FÚ prokážeš, že to auto nikdy v roce 2018 nebylo použito k jakékoliv soukromé jízdě ;-)