Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Strukturované produkty - rozdíl

Dobrý den,

Chtěl bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi strukturovanými dluhopisy a (strukturovanými) investičními certifikáty.

Oboje emituji finanční společnosti, obojí je strukturované - ať už se to váže na jednotlivé akcie či celé jejich koše, obojí je na různě dlouhé časové období. Ať hledám jak hledám, nejsem schopný najít "to", v čem se liší.

Předem díky za odpovědi

Určitě si za týden odpověď našel. U dluhopisu emitent vrací jistinu + jestli něco navíc tak podle dohody. U certifikátu se jde do rizika, že emitent by nemusel vracet celou jistinu, je to záležitost dohody. Hlavní rozdíl je v garanci vrácení jistiny, u dluhopisů bývá povinnost, aby emitent platil do garančního fondu, v případě krachu se pak z toho fondu vyplácí. Další rozdíl je, že s dluhopisem se nedá volně obchodovat a je lepší dluhopis dojít do splatnosti, jinak by hrozily sankce. Certifikáty se prodávají/nakupují za aktuální tržní cenu. A v neposlední řadě tu máme ještě daňový efekt, ale to už nevím, vemte si příklad z aféry kolem korunových dluhopisů ;-)