Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zavedení exportních pobídek

Vážení moudří a vzdělání,

když odpověď nejde vygooglit rozhodl jsem se ukojit svojí zvědavost prostřednictvím zdejšího úžasného prostředí.
Má otázka zní:

Zavedením exportních podmínek za jinak nezměněných okolností k :

tlaku na apreciaci domácí měny
tlaku na depreciaci domácí měny
tlaku na růst inflace tlaku a odtud k zhodnocení domácí měny
k poklesu devizové nabídky
k růstu devizové nabídky

Omlouvám se pokud je má otázka příliš triviální a velice děkuji za jakoukoliv odpověď.

Vezměme to od začátku,

podpora exportu znamená zvýšení exportu. Zahraniční subjekty buď platí v domácí měně (v tom případě roste poptávka po domácí měně), nebo platí v zahraniční měně (exportér ale nepotřebuje zvyšovat držbu zahraniční měny - platí např. mzdy v domácí měně - a tak obdrženou zahraniční měnu smění za domácí) a v obou případech dochází k apreciaci domácí měny (co je žádané, to zhodnocuje). K inflaci docházet může - zvyšování exportu tlačí na růst mezd v exportních odvětvích a to se následně přelévá do celého hospodářství (zároveň zlevňují importované výrobky) - ale tento proces notně zaostává za apreciací domácí měny, takže c) je špatně. Tlak na apreciaci domácí měny vede k tomu, že domácí subjekty chtějí více zahraniční měny - např. zboží z USA stojí stále 100 USD, to se nezmění, ale apreciací CZK z 22 na 20 CZK/USD relativně klesá cena tohoto zboží z 2 200 na 2 000 CZK a tak Češi poptávají Dolary, aby mohli koupit levnější americké zboží. Nabídka deviz však bude klesat, protože kdo by nyní chtěl dobrovolně vyměňovat Dolary, aby za ně dostal méně a méně Korun?