Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dostal jsem menší čistou mzdu než jsem měl?

Dobrý den,
mám příjem na DPČ hrubého 23950 a ve výplatní pásce mám 16884 čistého. Podle internetovỳch kalkulaček např. na peníze.cz i jinde by ale čistá mzda měla být 18570. Nemám děti, invaliditu, nejsem student atd., mám podepsané růžové prohlášení a neměl jsem jinêho zaměstnavatele. Dělám někde chybu ve výpočtu nebo jsem byl ošizen? Díky za radu.

Mně není jasný ten rozdíl 1686 Kč, to mi s ničím nepasuje. Kdyby to bylo 2070, na vině by byla nezapočítána sleva na dani.

Buď to tam počítají (slušně řečeno) "hodně divně", nebo má tazatel nějaké srážky ze mzdy. Bez výplatního lístku se dál nehneme.

Ještě jste nám neodpověděl, jestli jste měl opravdu jenom tu DPČ.
Můžeme zkontrolovat výpočet, ale nepoznáme z něj, co jste se zaměstnavatelem uzavřel.

Z DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně se neodvádí sociální ani zdravotní pojištění (to zaměstnavatel správně strhnul
jenom z vyšší částky). Pokud není podepsáno prohlášení k dani z příjmu, odvede zaměstnavatel z DPP srážkovou daň.
Kdy jste prohlášení podepsal?
Při dvou dohodách u jednoho zaměstnavatele, spočítal zaměstnavatel odměnu najednou.

Nevím, proč Vám zaměstnavatel neuplatnil slevu na dani (to by Vám měl vysvětlit nadřízený nebo mzdová účtárna).

Zaráží mne, že jste z 31 kalendářních a 23 pracovních dnů odpracoval 27…
Není to za dva měsíce? Např. DPP za několik dnů z července a DPČ ze srpna?

Smlouvu mám DPČ a odpracováno mám opravdu hodně dnů za měsíc (27 je možné číslo), podobně i předchozí měsíc. Jiný příjem v tu dobu u stejného zaměstnavatele není, pouze jsem měl ještě nějaké odměny jako výkonný umělec jinde, ale o těch tento zaměstnavatel ani nemůže vědět. Růžové prohlášení mám podepsáno dávno, od začátku roku. Kdyby nebylo podesáno, tak to ale také nesedí, ne?

To, že Vám neuplatnili slevu na dani by odpovídalo, kdybyste prohlášení k dani z příjmu nepodepsal.

Ale to Vám musí (stejně jako rozdělení odměny a daně) vysvětlit mzdová účtárna.
Máte nárok na předložení veškerých podkladů, na jejichž základě Vám byla mzda (odměna)
vypočtena. A máte nárok i na kopie těchto podkladů na náklady zaměstnavatele.

Než půjdete do „mzdovky“, vytiskněte si poslední obrázek
( https://ekonomicka.poradna.net/files/79890-21555-2035-gif )

V posledním obrázku je v horní tabulce odměna z DPČ se zálohovou daní,
v prostřední odměna z DPP se srážkovou daní
a v poslední tabulce je souhrn, který odpovídá Vaší výplatní pásce.

Důvod, proč účtárna odměnu takto rozdělila, byste měl zjistit z podkladů.
Účtárna si nemůže dovolit něco sama od sebe měnit.
Podle mne k tomu musela dostat podklady nebo něčí pokyn.

Tam není dobře snad vůbec nic. Superhrubá mzda není zaokrouhlena na stovky ale i bez zaokrouhlení je špatně. Zdravotní a sociální pojištění je počítané z úplně jiné částky, ale alespoň ze stejné. Daň vypočítali zase z jiné částky a navíc ji rozdělili na srážkovou a zálohovou. A nezdá se, že by tam měli slevu na poplatníka.
Opravdu jsi měl jenom jednu DPČ?