Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vrácení daně z brigády

Dobrý den,

včera jsme byli posedět s kamarády ze střední a vzpomínali na vše možné a "spolužačka" mě docela zmátla dotazem, jestli jsem si byl zažádat o vrácení daní z brigády, že to ze zákona musím udělat.
Brigádu jsme měli v březnu zařízenou přes školu (byli jsme zrovna ve čtvrtém ročníku) a asi deset dní pomáhali u voleb na radnici místního obvodu. Tam nám ale nedali podepsat ten "růžový papír" a brigádu normálně zdanili.
Chci se tedy zeptat, jestli je mou povinností jít na finančák a zažádat o vrácení daní z této brigády nebo to můžu nechat být. Jedná se o necelých 200 Kč, takže mi to za ty starosti nestojí, ale jak říkám, spolužačka mě teď docela zmátla a teď teda nevím, jestli zase jenom zmatkuje nebo mám skutečně povinnost o vrácení zažádat.

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem
Jakub Berger

Jestli jste měl jenom tuto brigádu (neměl jste souběžně nic dalšího), nejste
povinen podávat daňové přiznání (spolužačka mohla být v jiné situaci).

Daňové přiznání se podává až po skončení kalendářního roku,
prohlášení k dani z příjmu (růžový papír") lze podepsat dodatečně.

Jestli budete mít ještě nějaký další příjem, mohlo by se vyplatit daňové
přiznání podat a uplatnit si všechny slevy, na které máte nárok.

Píšete necelých 200 Kč. Ale kdo Vám je dá jen tak?
A je k něčemu dobré nechávat státu zbytečně to, nač máte nárok?

Píšete necelých 200 Kč. Ale kdo Vám je dá jen tak?
A je k něčemu dobré nechávat státu zbytečně to, nač máte nárok?

Otázkou je, zda je schopen si přiznání udělat sám. Je spousta lidí, kteří nejsou schopni ani vyplnit Podací lístek na poště. Pokud ne a nechá to někoho zpracovat… neznám nikoho, kdo si za to řekne "necelých 200".

Už jsem viděl pár otrávených zaměstnanců, kteří měli pracovní úraz, dostali náhradu od Kooperativy a museli tedy podat přiznání (souběh příjmů dle § 6). Vratka daně nižší než platba za vyhotovení (případně odevzdání) přiznání.

Když nemá nikoho schopného v rodině a sežene nějakého filantropa, který to dělá zadarmo, ať jde samozřejmě do toho.

Student moc prostředků nemá, navíc může mít v průběhu roku
ještě nějakou brigádu a v součtu už ty mohlo vypadat jinak.
Přiznání k dani z příjmu zase taková věda není, ten formulář člověka
prakticky provede sám (student by to snad mohl zvládnout sám)…

V dané době to byla moje jediná brigáda, ale teď mám od začátku července novou, kde budu až do konce září. Tady mi dali podepsat růžový papír. Tudíž jak říkáte, ve výsledku to asi už bude rozdíl.
Takže jestli to chápu dobře, teď se na to můžu "vykašlat" a až po novém roce v daňovém přiznání zahrnout obě dvě brigády, ikdyž v jedné jsem ten růžový papír k podpisu nedostal a ve druhé jo? Ale hádám, že když tam budu jenom do konce září, můj současný zaměstnavatel mi to zúčtování neprovede. Jaké jsou tedy moje možnosti, co byste mi doporučil?

Doručíte-li poslednímu zaměstnavateli z roku 2017 písemnou žádost o provedení ročního zúčtování
+ podklady od předchozích zaměstnavatelů (potvrzení o zdanitelných příjmech a odvedených daních)
do 15. února 2018, bude zaměstnavatel povinen zúčtování provést.

Ale jak jsem napsala výše, opravdu to není složité, vyplnit daňové přiznání byste zvládl i Vy sám.

Ta praxe byla na DPP?
Jestli nebudete mít moc vysoké výdělky, můžete v daňovém přiznání požádat o vrácení i u srážkové daně (jestli se
do té doby nic nezmění → letos jsem s přiznáním pomáhala jednomu studentovi, kterému se vrátila i srážková daň).

Pokud byste zvažoval podat přiznání sám, můžete se sem koncem ledna (až budete mít všechny podklady) vrátit.
Podívám(e) se na to.

Děkuji za radu. Ano, pro školu jsem to měl DPP, současnou brigádu mám DPČ. Se současným zaměstnavatelem jsem zatím domluvený tak, že pro něj nejspíše budu dělat i při vysoké škole, takže asi tedy potom požádám o zúčtování jeho. Nevím, nejspíše máte pravdu, že to asi není složité, ale moc se mi do toho pouštět nechce, někde se seknu a bude průser :-D Raději to nechám na někom, kdo ví, co dělá :D Teoreticky by si za to zaměstnavatel neměl účtovat nic, když je to tedy jeho povinnost, že? A ta žádost má nějaký "oficiální tvar! či formulář?