Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nástup do první práce

Dobrý den, mohl bych nastoupit do mé první práce a chci se zeptat na 2 věci. Nemám s tím zkušenosti, takže jestli to jsou naprosto triviální otázky, tak mě prosím nesežerte.
Práce není za bůh ví jak moc peněz, nebudu říkat, o co se jedná.
Když jsem si zkoušel vypočítat pomocí různých kalkulaček na netu čistou měsíční mzdu, tak tam je možnost zaškrtnout "prohlášení o dani" ("růžovka"). Je tohle věc, která se normálně běžně při zaměstnání podepisuje? Když se podepíše, člověk má vyšší čistou mzdu. Když ne, tak mzda je pro mě už tak nízká, že bych tam nešel.
A druhý dotaz: Víte něco o svozu zaměstnanců do a z práce? Na pohovoru mi bylo řečeno, že je tohle u nich zajištěno zdarma, takže bych ušetřil peníze a čas na dopravě. Normálně bych dojížděl vlakem nějaký kus cesty. I když mi bylo řečeno, že je toto zdarma, četl jsem na netu na různých fórech a stránkách, že se za to z měsíční mzdy stejně nějaká částka strhává. Jak to přesně tedy je prosím?
Děkuji

Prohlášení o dani se podepisuje docela běžně.

Svoz zaměstnanců není určená vyhláškou, řekl bych. Tedy jedna firma to nedělá vůbec (není to žádná povinnost), další si to strhává ze mzdy, případně částečně a další to může dělat zdarma. Co my víme, jak se to děje zrovna v této...

Pokud ti řekli, že je to zdarma, tak to snad bude zdarma.

Dobře, děkuji.
K druhému bodu: Ano, řekli, ale firma má takovou "zajímavou" reputaci u lidí, co tam pracovali, podle toho co jsem četl různě na fórech a podobně, a viděl jsem, že tam někdo psal, že mu také bylo řečeno, že svoz je zdarma a nakonec realita byla při vyplácení mzdy jiná.
Myslíte, že je dobrý nápad se jich na to na férovku zeptat a ujasnit si informace?