Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Pošta - (ne)platba DPH a poplatku za odbavení

Zdravím,
přišel mi dopis z ciziny (USA), deklarovaná hodnota 24.99$ (sběratelské známky).
Zřejmě kurz dolaru/EUR počátkem roku poskočil tak, že se to reálně přehouplo přes 25EUR (kdybych to věděl, napsal bych mu, ať cenu deklaruje na 15$.
Takže svinská pošta s celníky na zásilku vyměřily doplatek cca 380 Kč (odbavení poštou + DPH) což je prakticky hodnota zásilky, kterou bych měl uhradit ještě jednou...

Zajímá mě, když zásilku nevyzvednu/odmítnu, bude zásilka regulérně vrácena odesilateli bez toho, že by byl daný poplatek požadován od něj ?
Napsal bych odesilateli, že mu uhradím náklady a ať mi to pošle znovu jako obyčejný dopis.

Díky za reakce

S tím limitem je to divné, protože druhá zásilka, na které byla uvedena hodnota zásilky 25$ mi regulérně přišla bez jakýchkoli problémů (rovněž z USA jen od jiného odesilatele).
Každopádně díky za info. Odteď budu nechávat udávat hodnotu max 20$.

edited:
tak jsem zavolal na tu poštu 120 a odesílatel prý nic hradit nebude české poště, když se zásilka vrátí. :-)
Takže nas*at české poště a celníkům. Nechám si to poslat znova normálně. Paní mi potvrdila, že limit pro zásilky je 22E, což je aktuálně cca 24$. Takže kvůli 99 centům navíc by ty svině chtěli 380 Kč...

Vyřešeno.

To máš samozřejmě pravdu. Ale to je v případě, že nakupuješ například elektroniku, jejíž cena jde z rentgenových snímků odhadnout.
V případě známek mají smůlu.
Jednak rentgen odhalí maximálně to, že to nějaké známky jsou, zásilku ale nesmí otevřít a stejně pochybuji že pak budou v katalozích dohledávat konkrétní ceny (spousta raritních kousků navíc v katalogu ani nemá cenu uvedenou, jen je tam zmínka že existují). Takže nechat si poslat známky dohromady za 213$ s deklarovanou cenou 20$ je ok a prochází to :-) (jen člověk nesmí být debil jako já a nesmí tam nechat napsat 25$).

"Ale toto je velký omyl. Celníci smějí. "

Cca 3 roky zpátky jsem tam byl platit za zásilku (DPH celníkům) a když sem celníkovi říkal, že mohli tu zásilku přece otevřít, že uvnitř je faktura, tak mi sám řekl, že nesmějí... Já si to také myslel, že smí. Zjevně ne. Nebo možná jedině při podezření na drogy, když by tu zásilku označil pes, apod.
Edited: Ha, tak podle info co jsem dohledal je to tak, že celník smí otevřít zásilku pouze v případě, že obraz z rentgenu nesouhlasí s popisem/deklarací zásilky.. :) Takže popisek známky za 20$ je ok a celník to otevřít nesmí. :)

Na jiném fóru jsem se dočetl, že pošta může předložit celníkům i zásilku, která má deklarovanou nižší hodnotu než jaká je stanovená pro doplacení DPH, a i když je tedy následně jak DPH tak clo vyměřené nulové, tak pošta následně zákazníkovi stejně naúčtuje manipulační poplatek 180 Kč.
To je fakt síla.
Jestli to je pravda (doufám, že ne, ale moc bych se tomu nedivil) tak může pošta fakticky každou zásilku s jakoukoli hodnotou ze zemí mimo EU předkládat celní správě a požadovat pak následně za její vydání výpalné 180 Kč i když ji fakticky celníkům vůbec předkládat neměla....

Ještě jsem se nesetkal se zásilkou, na které by vázl "jen" ten poplatek 180,- Kč; když tam byl, tak tam bylo buď DPH a/nebo CLO. Čistě teoreticky by to šlo, ale nejsou na to kapacity (lidi, všude se to stáhlo na nezbytné minimum a kolikrát se sotva stíhá dělat to nejdůležitější) a nikdo ani nerozhodne, že by se tohle dělat mělo. Nebál bych se toho.