Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Otazka zo statistiky

Vo vseobecnosti plati ze ak zamietame hypotezu H0 na hladine vyznamnosti alffa = 0,05, tak ju zamietame aj na hladine významnosti alfa=0,01. Je uvedene tvrdenie spravne? zdovodni

prosim vas vie toto niekto mi poradit? zajtra z toho pisem a je to 10b otazka... som zufaly...

alfa je míra rizika, že jsme h0 zamítli neoprávněně.

Takže jestliže jsme zamítli h0 s 5% pravděpodobností omylu, ZNAMENÁ to, že naše měření se statisticky netrefilo právě do těch 5% mylného výsledku. Jestliže máme měření s vyšší přesností (1% pravděpodobnost omylu), znamená to, že toto měření bude průkaznější (větší plocha statistického rozdělení je předmětem správného měření), ale také může prokázat platnost hypotézy, protože se "trefíš" do prostoru, kde 5% už měl "omyl".

Obráceně by to platilo, tj. při zamítnutí 1% se automaticky zamítá i 5%. Viz Wikan a malování. ;-)

Nakresli si Gaussovu křivku a do ní interval(y), kam musí spadat výsledek, aby byla hypotéza zamítnuta při hladině významnosti 0,05 a při 0,01. Hned uvidíš, že při 0,05 jsou ty intervaly mnohem větší a tak existuje široká zóna, kdy to zamítáš při 0,05, ale stále to nespadá do 0,01.