Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Odmena za napísanie knihy

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť. Na objednávku obecného úradu som napísala knihu, ktorú mi teraz idú vyplatiť. Akou formou by mi dohodnutú sumu mohli vyplatiť, aby som čo najmenej zaplatila na odvodoch? Dá sa to riešiť nejakou darovacou zmluvou alebo musím mať s nimi dohodu, na základe ktorej sa to vyplatí.
Mali by to vedieť zamestnankyne OÚ, ale nemajú s tým žiadnu skúsenosť, tak hľadám informácie ja.
Ďakujem za každú radu.
Prajem pekný deň,
DM

Nepises, ci si zivnostnik alebo nie.
Darovanie by ti pomohlo ako? Pri darovani predsa neziskavas ziadnu idmenu oficialne, ak ma OU cierny fond ok, ale to nie je legalne samozrejme.
Ak dostanes odmenu (je jedno akou formou) platis z nej dan z prijmu a samozrejme mal by sa tento prijem zahrnut aj pri vypocte buducich odvodov.
Pokial nie si zivnostnik spiste zmluvu o diele a ty tento prijem len na konci roku zdanis v danovom priznani.

Darovanie znamena, ze oficialne za to nedostanes nic, ak ti da starostka bokom nejake peniaze tie priznavat "nemusis".
Inak sa kazdy prijem uvadza v koncorocnom danovom priznani, do urcitej sumy sa tusim dan neplati, ale to uz ti povie presnejsie kazdy lepsi uctovnik.
Pripadne si nastuduj zakon o dani z prijmu pravnickych osob.
Inak ak mate na miestnom DU schopnych ludi oplati sa zavolat tam, pretoze ti poradia najlepsie.