Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Přenesená daňová povinnost 2015 - nevýhodné pro dealery?

Dobrý den,

chci se zeptat na následující modelový případ:

Mám firmu, prodávám výpočetní techniku, kterou nakupuji v ČR od distributorů. Když nakoupím zboží, které podléhá přenesené daňové povinnosti a je nad 100tis., tak dodavateli (distributorovi) zaplatím částku bez DPH a 21% odvedu já státu. Pokud toto zboží následně prodám neplátci DPH tak fakturuji s vyčíslenou daní 21% a odvádím DPH státu na výstupu. Tzn. že stát na tomto vydělává a já jako firma tratím 21% na vstupu, které mi nikdo nevrátí? Nebo je to jinak?

Děkuji za vysvětlení.

Je to jinak.

1. Nakupuješ od distributora, bez daně, musíš 21% dodanit na výstupu. ALE, protože vstupy používáš pro své výstupy (další prodej), máš zároveň nárok na odpočet daně na vstupu. Čili nalej-vylej, výsledek v přiznání bude z této operace nula.

2. Při prodeji samozřejmě 21% DPH účtuješ, odvedeš.

Před změnou:
- nakupíš za 1210 (1000+210), zaplatíš cash 1210. Máš nárok na 210 od FÚ
- prodáš za 1815 (1500+315), dostaneš cash 1815, 315 odvedeš FÚ

Nově:
- nakupíš za 1000, zaplatíš cash 1000. Vstup=výstup=210, FÚ=0
- prodáš za 1815 (1500+315), dostaneš cash 1815, 315 odvedeš FÚ

Výsledek je pro tebe furt stejný, +500 daňový zisk, +500 cash.
DPH sice odvedeš v druhém případě 315 (v prvém 105), ale ten rozdíl, 210, je to, co nemusíš platit v ceně na vstupu. Nedostaneš 210 od FÚ, protože jsi to nemusel platit dodavateli.