Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Pražská MHD pro důchodce

Slyšela jsem,že důchodci od 65-ti let mají v Praze MHD zdarma.Ví někdo,kde je pravda? Toto jsem slyšela prvně,je mi to nějaké divné,že by v dnešní době bylo něco zdarma,byť pro důchodce.Děkuji za odpověď.Hezký večer.

jizdne-na-uzemi-prahy

Pro děti od 6 do 15 let pozn. a Seniory od 65 do 70 let pozn., kteří jsou držiteli „Dokladu o nároku na zvláštní ceny jízdného“ (cena elektronického dokladu 120 Kč, cena papírového dokladu 20 Kč), je cena jízdného pro cesty po Praze (tarifní pásma P, 0 a B) 0 Kč.

Ten doklad vystavují na počkání třeba v kukani co je na Hlavním nádraží u vlezu do metra - stojí dvacku + jednu průkazkovou fotku (chtějí vidět občanku).

že by v dnešní době bylo něco zdarma

no, ono to sice pro nás důchodce je zadarmo, ale nehledejte v tom lidumilství pražského magistrátu. Tohle vzniklo v době, kdy se začaly nad OpenCard stahovat mračna a firma, která má slušný vejvar za každou vydanou kartu honem honem potřebovala prodat co nejvíc karet. Tak prolobovali jízdné pro děcka a důchodce zadarmo, ne že by mi to vadilo... :-)

Tohle můžeme Pražákům jen závidět :)
Roční síťovka za 3650.

U nás stojí cesta do 8km vzdáleného okresního města 20 Kč. Někdo od nás tam pracující tedy za rok (mínus 20 dní dovolené) vyplázne 9600 Kč jen na jízdné do a z práce. Nějaká sleva asi existuje, ale jen typu "Zaplať 11 jízdenek, dvanáctou budeš mít zdarma."

vyplázne 9600 Kč jen na jízdné do a z práce

Nebo si koupí roční čipovou kartu pro dvě zóny za 4200,- Kč. Zdroj - tarif IDS JMK ;-)
A jo, máš pravdu, roční síťovka za tyhle prachy je super. Ani mě nenapadne jezdit po Praze autem... Kromě případů jako je třeba stěhování pračky a podobně, to dá rozum.

Tohle můžeme Pražákům jen závidět :)
Roční síťovka za 3650.

Zase mas drazsi najmy apod. Uplne nejhorsi to maji lidi co ziji kousek za Prahou a dojizdeji do Prahy za praci. Pritom satelitu okolo Prahy je znacne mnozstvi. Takovi lide plati prazskou MHD + jeste pasma PID, 10.000,- rocne udelaji uplne v pohode.

To jo, ti co patří do katastru Prahy platí jen ten "základ" (aneb jízdné na území hlavního města), tj. 3650,- ročně. Ale za čárou, třeba Dolní Břežany, tam už potřebuješ na cestování příplatek za další tarifní pásmo.
Ještě pak je sranda, když není onen příměstský satelit integrovaný v PID, což je případ Kladenska. Tam platíš normální tarif ČSAD nebo soukromých dopravců a ještě jízdné po Praze.
Ta lítačka platí i na vlaky jezdící na území Prahy (osobní a spěšné, na rychlících a výš to většinou neplatí), stejně tak i ty pásmové příplatky platí na vlaky. Prý to vyjde levněji, než jízdné ČD.
Čili jak jsi zmiňoval Uhříněves, tak tam se dá krásně dojíždět do centra vlakem (osobní vlaky z Benešova) a je to rychlejší než kombinace bus+metro. Ve špičce to jezdí snad co dvacet minut. A za 3650,- ročně.
V Praze je blaze :puff:

No vidíš, a já už druhý rok praktikuju 3650 za Prahu (loni teda o litr víc) a 20000 za IN100 českých drah. Kromě toho, že je to levnější než BUS či denní/měsíční/čtvrtelní jízdenka Praha a zpět na vlak (a to o víc 7000 v případě čtrtletních, o téměř 10000 v případě měsíčních), ještě mohu cestovat v celé síti ČD zadarmo, respektive za cenu místenky pro vyšší kvality vlaků. Nějakech 10000 za rok do práce by bylo žůžo ;-)

To bych netvrdil. Jel jsem vlakem z centra 2 stanice za P,O,B a u pokladny jsem se prokázal papírovou průkazkou.Pak mi počítali jen ty 2 stanice. Tak jako když jedu busem "Třístovkou" a řidič mi vydá jízdenku zlevněnou, tj. platím až od hranice Prahy.Nebydlím v Praze.

Vlaky po Praze nejezdím,ale mělo by to platit i na vlaky-vybrané traťové úseky železnice.

Pro děti od 6 do 15 let pozn. a Seniory od 65 do 70 let pozn., kteří jsou držiteli „Dokladu o nároku na zvláštní ceny jízdného“ (cena elektronického dokladu 120 Kč, cena papírového dokladu 20 Kč), je cena jízdného pro cesty po Praze (tarifní pásma P, 0 a B) 0 Kč.

jizdne-na-uzemi-prahy
Pásmo P zahrnuje metro, tramvaje, autobusy MHD (linky č. 100 – 299 a 501 – 599), lanovku na Petřín, přívozy a vybrané traťové úseky železnice.
Pásma 0 a B zahrnují příměstské autobusy (linky č. 300 – 399 a 601 – 620) vedené na území Prahy a vybrané traťové úseky železnice.

Dobrý den,
od 65 let máte nárok na jízdné zdarma v rámci MHD Prahy.
Je třeba ale na kartu "Lítačka" nahrát aplikaci "Senior 65+" u DP za 120 Kč.
Můžete si pořídit i papírovou průkazku (taktéž u DP) za 20 Kč, která Vás též opravňuje k jízdě zdarma.
K pořízení této papírové průkazky potřebujete barevnou fotografii/průkazový typ + občanský průkaz.